Полагањем венаца почело обележавање Дана победе

Скромно и уз што мање људи - ове године биће обележен Дан победе. У Србији 75-тогодишњица победе савезника у Другом светском рату почела је полагањем венаца и цвећа на споменик ослободиоцима Београда и Црвеноармејцу. Уместо традиционалне шетње "Бесмртног пука - сећање на славне борце на онлајн конференцији "Поклонимо се херојима"

Венце су положили министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић, заменик градоначелника Београда Горан Весић, амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко и директорка Руског дома у Београду Надежда Кушченкова.

Ненад Поповић је након полагања венаца рекао новинарима да су наше баке и деке пре 75 година дали своје животе и победили фашизам и нацизам, највећу пошаст у 20. веку, заједно са Русима. 

Подсетио је да је Русија дала највећи број жртава у Другом светском рату, а пропорционално броју становника Србија одмах за њом.

"Они су дали своје животе да би ми данас лепо живели, а наш дуг је да се тога сећамо. Зато сваког 9. маја корачамо у Бесмртном пуку, ове године нећемо корачати, али ћемо бити са фотографијама у својим кућама, бићемо на онлајн конференцији и трудићемо се да овај дан још лепше прославимо", рекао је Поповић.

Према његовим речима, 9. мај је прослава највеће победе у 20. веку, а Срби и Руси су победници, јер су, како каже, ослободили целу Европу.

Весић: Обавеза да се сећамо и не дозволимо ревизију

Заменик градоначелника Горан Весић рекао је да би читав свет, а посебно Москва и Београд,  данас славили 75. година победе над фашизмом, да нема борбе са коронавирусом. 

"Ја сам данас донео фотографију моје баке, која је била борац НОВ, да покажем колико смо поносни на нашу традицију и на антифашизам", рекао ј Весић.

"Нажалост, ситуација је таква да та прослава није онако свечана како би требало да буде, али то не значи да ми не треба да обележимо тај дан и да не треба да се сећамо тог дана", рекао је Весић и додао да је ситуација другачија данас би био одржан Бесмртни пук.

Каже да је обавеза нашег народа да се сећамо 9. маја и да не дозволимо ревизију историје, као и да не дозволимо да се после 75 година они који су уништавали свет и правили концентрационе логоре приказују као хероји, а они који су били жртве приказују као злочинци..

"Опет су Срби и Руси заједно били, опет је руско руководство на челу са председником Путином показало и своје осећање и бригу за Србију и нашло нам се када ни самој Русији није нимало лако", каже Никола Селаковић, генерални секретар председника Србије.

Боцан-Харченко: Нећемо дозволити да нам одузму прошлост

Амбасадор Русије у Београду Александар Боцан-Харченко каже да су данас почеле манифестације и догађаји поводом 75. годишњице велике победе, додајући да је 9. мај велики празник, дан сећања, туге и великог поноса на хероје који су ослобађали Совјетски савез, Југославију, па и већи део Европе од нацизма.

"Наши дедови, наши очеви су водили заједничке борбе раме уз раме у борбама. Сада ми заједно у политичкој борби да не дамо никакву шансу за фалсификацију и изопачење историјских догађаја. Због тога ми поносно са Србијом и српским народом славимо и сећамо се заједничке борбе у току Другог светског рата, па све до данас и нема никакве сумње да ће тако бити и убудуће", рекао је амбасадор.

Додао је као што су тада српски и руски народ били "раме уз раме" у борбама, тако су данас у политичкој борби да не дају шансу за фалсификовање историјских догађаја.

"Рекао бих да су такви покушаји највећи злочин и нећемо дозволити некоме да одузме нашу прошлост и наш понос", истакао је Боцан-Харченко.

субота, 14. јун 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом