Спрема се колективна тужба против "Крио сејва", породице траже одштету

Група родитеља која је чувала матичне ћелије из пупчаника у швајцарској компанији "Крио сејв", која је недавно пропала, покренуће тужбу пред тамошњим судом. До тада, очекује се да сви узорци буду пребачени у Варшаву, где ће се чувати наредних пет година. Министарство здравља Србије забранило је рад компанији "Крио сејв" у Србији, а у овом тренутку дозволу за узимање и чување матичних ћелија има шест компанија.

За 12 година пословања швајцарског "Крио сејва" у Србији, уговор о чувању матичних ћелија из крви пупчаника потписалe су 12.864 породице.

Пословали су и у региону, у Италији, Бугарској. Укупно су чували око 330.000 узорака.

Да имају проблеме у раду, открила је наша породица када је хтела да искористи матичне ћелије за лечење детета.

"Када је дошло до неуспешног транспорта ћелија моје и још једне породице за потребе третмана, покренули смо истрагу у Швајцарској, покренути су поступци у мају ове године. Врло брзо је поступак окончан онако како смо ми желели, покренути су кривични поступци против одговорних лица и компанији је одузета дозвола", каже адвокат и родитељ Растко Петаковић.

Одмах по избијању афере, "Крио сејву" је одузета дозвола за рад и у Србији. Већина узорака пребачена је у једну од највећих банака у Пољској. Надлежне институције убеђују родитеље да немају разлога за бригу.

"Оно што је битно јесте да су узорци пребачени, читав процес је сниман и документован, како је саопштено из банке матичних ћелија "Фамикорд", и они су тренутно у Пољској", објашњава Марија Зечевић из Удружења представника породичних банака матичних ћелија.

Указује да они нису нестали нити продати, како су неке новине објавиле.

Из Министарства здравља Србије поручују да су на располагању грађанима. 

"Стојимо на располагању за наше грађане, да добију информације и ми контактирамо директно са 'Фамикордом'. Пратимо пословање преосталих шест фирми које раде на овом простору, и за сада, уколико се буду поштовали сви закони, регистроване приватне банке наставиће да послују", каже проф. др Берислав Векић, државни секретар у Министарству здравља.

Породице траже да се казне одговорни

Оштећене породице најављују колективну тужбу. Одштету и правду тражиће најпре пред швајцарским судом.

"У току следеће недеље ћемо покренути радње које су усмерене ка томе да се родитељи организују у удружење и да то удружење пред швајцарским органима покуша да покрене ту колективну тужбу", навео је Петаковић.

Све то, истиче, иде паралелно уз настојања да се пред домаћим и швајцарским органима казне одговорни, да се све расветли и да они врате новац који су узели.

У свету је урађено више од 35.000 трансплантација матичних ћелија из крви пупчаника, од тога две трећине интервенција у последњих пет година.

После свега, у јавности је још једном покренуто и питање оправданости чувања матичних ћелија из пупчаника.

"У Србији се тренутно неколико деце припрема да путује на Универзитет Дјук код професорке Џоане Кјузберк за подвргавање третману лечења матичним ћелијама из крви пупчаника за болест аутизма", рекла је Зечевићева.

Српски прописи усклађени су са европским и светским прописима. Ипак, ускоро се очекује усвајање новог правилника.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 26. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом