Како изгледа реконструисана Палата правде

Реконструкција Палате правде је завршена, па се усељење судова очекује до средине октобра. У згради површине 26.000 квадратних метара која није реновирана скоро пола века уграђени су нови системи и опрема. Колико ће то значити за брже доношење пресуда, видећемо ускоро, јер су прва рочишта заказана већ за 25. октобар.

Радови на реконструкцији највеће судске зграде у Србији на 26.000 квадратних метара у Савској улици су завршени, наредних дана биће унет намештај и додатна опрема.

Зграда је споља задржала првобитни изглед као заштићено ауторско дело, а уграђена је алуминијумска столарија. Замењен је целокупан систем грејања и хлађења, вентилације и струјне инсталације. Пошта у приземљу је измештена и налази се на средини централног хола. У шалтер сали повећан је број шалтер места.

"Подељено ће бити, рецимо Виши суд посебно ће бити део шалтера који се односи на кривичну материју, део шалтера који се односи на парничну материју, тако да нема ту мешања оних функција које нема потребе да се мешају. Са друге стране, имаћете шалтер за Више тужилаштво који је сам за себе, па не мора странка када дође да се губи у простору", истиче Славица Јелача, помоћница министра правде.

Суднице су опремљене тако да се судски поступак води по највишим стандардима Европске уније.

У великим судницама за кривични поступак постављени су велики монитори на којима ће и странке и браниоци моћи да прате изношење доказа. Постављене су и ротационе камере за случај додатног снимања, а промењен је и распоред седења – на једној страни ће седети тужиоци, а на другој окривљени.

Оно што је ново сваки од њих ће испред себе имати монитор на којем ће пратити записник са суђења и доказни материјал.

Писарница за активне предмете има посебне ормане у којима се чувају дневни предмети које по потреби судије узимају и носе у кабинете. Први спрат је добио већи простор за странке које чекају на рочиште. У притворској јединици је повећана безбедност уласка и изласка притвореника, јер се дешавало раније да баш из тог дела притвореници побегну.

"Марица оног момента када уђе тог момента се затварају најпре једна, а после и друга сигурносна врата која овај простор чине безбедносно-сигурносном зоном. Она нема додира са остатком зграде. Марица улази уназад и ако треба да иде у истражни кабинет код заменика тужиоца, ту су истражни кабинети, а уколико чека на суђење онда иде у притворске јединице одакле се када суђење треба да почне посебним лифтом и посебним ходником, без мешања са странкама, доводи у судницу", каже Јелача.

Реконструкција Палате правде је највећи инфраструктурни пројекат Министарства у последњих неколико деценија. Зграда је усељена давне 1973. године и од тада није реновирана. Прозори нису могли да се отварају. Лифтови су се често кварили, а ходници су били нефункционални.

У реновирану судску зграду до средине октобра вратиће се кривична одељења Првог основног суда и Тужилаштва, као и Вишег суда и Вишег тужилаштва, а прва рочишта се очекују 25. октобра.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 25. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом