Надлежни тврде да је квалитет ваздуха у Београду одличан, смрад није штетан

Градски завод за јавно здравље у Београду врши контролу квалитета ваздуха на више од 20 мерних места. Индекс квалитета ваздуха је такав да се може оценити као одличан, рекао је за РТС Андреј Шоштарић из Завода. Објашњава да разлог појаве непријатног мириса није услед повећаних концентрација загађујућих материја већ највероватније због распада органсих материја, а то је проузроковано опадањем нивоа река.

Становници многих насеља у Београду се, као и ранијих лета, жале на непријатне мирисе. 

Становници који живе у центру града, али и на Новом Београду и мало шире жале се на непријатан мирис од четвртка.   

Андреј Шоштарић рекао је за РТС да Градски завод за јавно здравље врши контролу квалитета абијенталног ваздуха на више од 20 мерних места и да је према параментрима који се користе за оцену квалитета ваздуха израчунато да је индекс квалитета ваздуха такав да се може оценити као одличан. 

Објашњава да разлог појаве непријатног мириса није услед повећаних концентрација загађујућих материја већ највероватније потиче услед распада органсих материја што је уобичајено за летњи период, а то је проузроковано опадањем нивоа река.

"Када се повлаче остављају за собом муљ који је богат органским материјалом као и чињеница да је Београд окован пољопривредним земљиштем, великим бројем њива где се користи стајско ђубриво и када долази до распада органских материја, под утицајм високих температура, ослобађају се мирисне компоненте, ношене ветром долазе до града, до самог центра", рекао је Шоштарић.

Понавља да је квалитет ваздуха одличан и не постоји штетност већ само та непријатност због  мириса.

Говорећи о томе када можемо очекивати да нестане тај мирис из главног града, Шоштарић каже да је то уобичајена појава за ово доба године и обично траје до десет дана.

"Надамо се да ће ове године пет а највише 10 дана што говорим из искуства. Не можемо да предвидимо јер зависи од количине и врсте органске материје коај се распада, од временских прилика и слично", закључио је Шоштарић.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом