понедељак, 08.04.2019, 19:01 -> 20:44
Извор: РТС
Аутор: Јелена Поповић
Кад спора вожња постане опасност
Исте године када је Пупинов мост отворен, 2014, ресорно министарство је обећало да ће изменити ограничење брзине од 50 километара на сат. После пет година, ништа брже, а стручњаци тврде да је у овом случају баш тако спора вожња опасност.
Као писта, три траке, прегледан, савремени и безбедни аутомобили, а ограничење 50 километара на сат.
Возач Светислав Живковић каже да осећа две врсте умора.
"Прва врста је психичка због тога што гледам пут празан са три траке, а ограничен сам на 50 километара на час. А други, већ почиње физички умор да се јавља услед монотоније пута и ове брзине, тако да је велико напрезање и очију да се при овако малој брзини остварује висока концентрација на путу", рекао је возач.
И уместо на пут и саобраћај, возачи се концентришу на брзиномер.
"Највише обраћам пажњу на километар-сат, пут испред себе, па на километар-сат, а поред тога и веома често погледам позади јер се плашим да ће ми неко великом брзином прићи са задње стране. Плашим се да не доживим удар отпозади", каже Живковић.
Они који свакодневно овуда возе имају идеју за оне који прописе доносе.
"Четири недеље два пута дневно, при доласку и при одласку на посао овом деоницом при брзини од 50 километара на сат. Када прође тих месец дана, волео бих да добијем неки званичан документ, њихово мишљење, шта је урађено на овом путу, да ли је то логично", предлаже возач.
Стручњацима објашњење надлежних нелогично
Објашњење надлежних да је брзина ограничена на 50 због недовољне ширине разделног острва није логично ни саобраћајним стручњацима.
Проф. др Милан Вујанић са Саобраћајног факултета каже да уколико возило скрене да би прешло преко овог острва, с обзиром на то да нема целом дужином пута метална одбојна ограда на целом острву, свакако ће прећи на другу страну, било разделно острво четири метра или два метра.
"На моје питање зашто на Ибарској магистрали има само средишња линија ширине 15 центиметара па је дозвољено 80, одговорили су ми да је то било по ранијем правилнику", рекао је Вујанић.
По Закону о безбедности саобраћаја, уколико пут испуњава остале безбедносне услове, може се дозволити већа брзина од оне која је општим ограничењем предвиђена.
"Овај пут врхунских карактеристика изграђен по концептима изградње ауто-пута, па није логично да има брзину од 50 километара на сат, и није потребно ништа променити да би се одлуком надлежног органа донело да је овде дозвољено свих 80 километара на час", каже Вујанић.
Стручњаци чак сматрају да би овај пут могао да носи и ознаку пута за моторна возила, на којима је дозвољена брзина до 100 километара на сат.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар