субота, 02.03.2019, 08:06 -> 08:41
Извор: РТС
Аутор: Нела Станковић
Тате на породиљском
Према подацима Уницефа, у Београду је у прошлој години 131 отац остварио право на породиљско одсуство и негу детета, што је скоро 70 одсто више него претходне године. Сличан тренд бележи се и у суседној Црној Гори, где је 200 очева користило родитељско одсуство.
Први пут на породиљско боловање отишао је пре шест година. Сада и други. Аљоша Танасковић у договору са супругом, која је због посла прекинула плаћено одсуство, одлучио је да чува малог Вука.
"Договорио сам се са женом, она је требала да се врати на посао због неких обавеза. Једино што сам могао да урадим јесте да преузмем бригу о детету, није да нисам желео, далеко од тога, ово је једно од најлепших искустава које неко може да има. Старије генерације су углавном збуњене и имају неко размишљање - а шта ће ти то? Па мајка треба да се брине о детету. Мислим да није тако, да детету треба и један и други родитељ", каже Аљоша Танасковић, тата на породиљском боловању.
У Србији Аљоша је један од ретких, али није једини. Породиљско искуство код нас доживи тек четири одсто очева, показују истраживања. Процене су да само 300 тата годишње користи могућност одсуства због неге детета.
"Тате на породиљском су добре за све. Прво за децу зато што граде близак и посвећен однос са очевима од првог дана, за очеве зато што граде исти такав однос са својом децом и за маме које имају партнера који схвата како је то бити са дететом по читав дан и чија каријера ће, чини ми се много мање трпети ако се родитељ, ако се родитељство подели на њих двоје", каже Јована Ружичић, "Центар за маме".
Права, процедура и папирологија су готово исти, било да одсуство узима мајка или отац. Једина разлика је то што искључиво мајка користи породиљско у прва три месеца од када се роди беба.
"Отац може да искористи породиљско само у случајевима када дође до смрти мајке, мајка или није у стању, није способна да брине о детету или је на издржавању затворске казне. Дакле коришћење права на накнаду ради неге детета и посебне неге детета може да се оствари након прва три месеца", каже Сузана Мишић из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Искуство код куће са бебом тате у ЕУ ређе пропуштају. Шведска се, на пример, разликује од осталих по томе што у њој и очеви и мајке добијају једнако породиљско одсуство, односно свако по 240 плаћених дана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар