уторак, 26.02.2019, 12:41 -> 19:52
Извор: РТС, Танјуг
Комеморација Мирку Бутулији у Скупштини града
У присуству породице, великог броја пријатеља, чланова Владе и градске власти одржана је комеморација убијеном председнику Ауто-мото савеза Србије Мирку Бутулији у Скупштини града Београда.
На комеморацији је речено да је Србија изгубила великог и изузетног човека који је успео пуно тога да уради иако је био млад, као и челника АМСС-а који је подигао углед те организације.
За пет година, од 2014. године, колико је био председник АМСС-а, својим преданим радом и континуираним залагањем успео је не само да очува традицију, већ и да подигне углед те организације у домаћим и међународним оквирима и остави АМСС као друштвено најодговорнију и пословно најуспешнију организацију у Србији у области аутомобилизма и саобраћаја, речено је на комеморацији.
Бутулија је уживао велико поверење и углед у међународним организацијама и у 2017. години је први у историји Балкана изабран за члана Управног одбора ФИА Регије 1, а потом постаје и члан Светског савета за мобилити и туризам ФИА, једног од два највиша тела те организације.
Именован је 2018. године и за члана Управног одбора ФИА Међународне аутомобилске федерације Централно-европске зоне, у којој се залагао се за развој и популаризацију ауто-мото спорта у Србији.
Био је пасионирани љубитељ двоточкаша, уживао је углед и у Међународној мотоциклистичкој федерацији ФИМ као председник Мото-савеза Србије, а своју страст делио је и са припадницима мото-клуба Стара Херцеговина, који је основао у Србији.
Бивши челник АМСС-а Александар Никачевић рекао је да је Бутулија радио брзо и са невероватном снагом, као да је увек негде журио пошто је био вредан и породичан човек.
"Одликовали су га част, оданост, храброст, презирао је људе који не цене или издају своје пријатеље и који не држе реч. Својим шармом и харизмом је освојио многе представнике у свету у тој бранши и нико у региону није имао такве позиције", рекао је Никачевић.
Истакао је да је Бутулија био познат и по томе што је помагао своје пријатеље и имао велико срце, као и по томе што је помагао Српску православну цркву (СПЦ).
Министар одбране Александар Вулин, који је сарађивао са Бутулијом док је био министар за рад и социјалну политику, рекао је да су били велики пријатељи и поручио Бутулијиној деци да им је отац био велики човек, не зато што је био физички крупан и тврд као херцеговачки камен и зато што нисте могли да га не приметите, већ зато што је био увек насмејан и спреман да увек буде уз вас.
Вулин је истакао да је Бутулија био увек стрпљив, тих, спреман да саслуша и човек који је волео људе са којима је живео и радио.
"Само је своју породицу волео више од свега. Волео је своју цркву, Србију и Републику Српску. Питао сам га једном како се у овом времену себичности одлучио да има четворо деце, а он је одговорио: 'Двоје за мене и жену да вратимо дуг, а једно за Србију и једно за Републику Српску'. Такав је био Мирко", рекао је Вулин.
Комеморацији су присуствовали и министри Ивица Дачић, Зорана Михајловић, Бранко Ружић и Александар Антић, директор полиције Владимир Ребић, председник Скупштине Београда Никола Никодијевић и многи други.
Међу присутнима који су дошли да се опросте од Бутулије били су и чланови мото-клуба "Ноћни вукови", иначе велики пријатељи руског председника Владимира Путина.
Испраћај посмртних остатака са Новог гробља заказан је за 13.30 одакле ће бити пребачен у Требиње, град у коме је провео своје детињство. Биће сахрањен у среду, 27. фебруара, на гробљу у требињском селу Моско.
Бутулија је подлегао повредама у петак, 22. фебруара, након што је у њега пуцао генерални секретар АМСС-а Предраг Ђурђев који је потом извршио самоубиство.
Мотиви и околности овог тешког инцидента још нису познати.
Бутулија је од 2014. био и председник Рукометног клуба Црвена звезда, који након деветогодишње паузе узима трофеј и осваја Куп Србије, а био је и потпредседник Управног одбора Рукометног савеза Србије.
Бутулија, пореклом Херцеговац, радио је на очувању традиције и обичаја родног краја кроз Удружење Требињаца "Јован Дучић" у Београду, у ком је обављао функцију потпредседника.
Иза себе је оставио супругу и четворо деце.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар