Пиротска тврђава мамац за туристе

Од када је пре три месеца завршена реконструкција средњовековне тврђаве у Пироту, она привлачи све више туриста. Шта тврђава још може да понуди посетиоцима, и да ли ће већи број туриста донети и веће приходе граду, у причи из Пирота.

За протеклих 40 година Момчилов град обнављан је више пута, али му је тек недавно враћен стари средњевековни сјај. Од тада је пиротску тврђаву посетило неколико хиљада туриста.

Бројни туристи тренутно могу да уживају само у лепотама архитектуре и уређеном парку. Ускоро ће понуда бити много богатија.

"То практично значи да ћемо успоставити поставке за децу, за туристе и за истраживаче. Тврђава ће бити опремљена најсавременијим уређајима и музејским водичима, тако да ћемо имати тврђаву у којој ће сви посетиоци моћи да се упознају са битним историјским чињеницама и да виде пуно тога из историје и традиције Пирота", рекао је менаџер пројекта Ненад Петровић.

У реконструкцију тврђаве град Пирот и Европска Унија уложили су скоро пола милиона евра. У градској управи већ праве планове за подстицај економском развоју.

"У плану нам је да правимо паркинг простор, неке угоститељске објекте, да позовемо људе који се баве производњом сувенира да их овде продају. Имамо све више туриста и свакако да ћемо покушати то сада да искористимо за развој туризма и економски развој", рекао је градоначелник Пирота Владан Васић.

Туризам је сада прави изазов за угоститеље и локалну економију, јер је број туриста у Пироту од 2012. године повећан чак четири пута.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. април 2026.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом