"Како до државе благостања кад људи напуштају регион"

Регион је напустило више од пет милиона људи у претходних десет година и зато су потребне заједничке иницијативе за достизање већег квалитета живота свих грађана, навела је потпредседница владе и министарка грађевинарства Зорана Михајловић.

Отварајући регионалну конференцију "Будућност државе благостања на Западном Балкану" у хотелу "Метропол" Зорана Михајловић је рекла да је такав резултат последица социјалне политике какву су водиле земље региона, а која је обично била "остављена по страни", сматрајући да се она подразумева, а ишле су логиком да ће државе социјално ојачати када се економски подигну.

"Услов свих услова је политичка стабилност, а на њој, треба сви заједно у региону још да радимо", истакла је Михајловићева.

Како је навела, регион треба да заједничким иницијативама достигне виши ниво социјалне политике и социјалну правду, као што су биле формиране заједнице за транспорт и енергетику.

"Најпре треба да подигнемо социјалну политку и подигнемо квалитет живота у свим земљама Западног Балкана, да разговарамо о социјалним инвестицијама и о томе како ту структуру да прилагодимо свакој земљи понаособ и региону, како бисмо ишли брже напред. На економији много радимо, али неопходно је да се више окренемо улагањима у образовање, здравствену заштиту и оно што пише у сваком уставу, а то је социјална правда", поручила је министарка.

Захвалила је Центру за социјалну политику из Београда који је организатор ове конференције, а учесницима је поручила да бољом социјалном политиком треба да тежимо држави благостања, те да никад није касно да се као регион договоримо шта је држава благостања и како можемо корак по корак да је приближимо грађанима.

"Влада Србије ће у свим својим документима итекако повести рачуна шта су социјалне инвестиције и колико ћемо улагати, како ћемо помирити ограничења са којима се сусрећемо сваки дан, као што су демографија, фертилитет, миграције и друго", навела је Михајловићева.

Директор Центра за социјалну политику Жарко Шундерић је рекао да је циљ скупа– да се унапреди квалитет живота у региону.

"Видимо да око 30 одсто БДП-а трошимо на политике државе благостања, што дође нешто више од 50 одсто буџета. Са друге стране, видимо да квалитет живота у региону може да буде бољи. Ако погледамо како то раде у ЕУ, видимо да је структура те потрошње мало другачија", навео је Шундерић.

Додао је да ће регионална иницијатива радити на томе да се повећају издвајања за продуктивне секторе, а да се смањујују за оне који не дају посебан друштвени резултат.

Наиме, група независних истраживачких организација (Think tank) и истраживачи из земаља Западног Балкана који се баве питањима државе благостања покренула је иницијативу за успостављање регионалне платформе у циљу заједничког деловања у областима од значаја за државу благостања на регионалном нивоу.

Регионална иницијатива, иначе, настоји да пружи додатни допринос тако што ће утицати на постојеће процесе усмерене на одрживе реформе у региону, као што су – економско управљање и програми економских реформи, процес преговора о приступању ЕУ, програми реформи политике запошљавања и социјалне политике.

Један од циљева је унапређење социјалне димензије европских интеграција на Западном Балкану.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 24. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом