Бесплатни мамографски прегледи у Нишу

У Србији годишње око 4.600 жена оболи од рака дојке, а 1.600 умре. Подаци кажу да код сваке осме жене постоји ризик од рака дојке. Како су се бесплатни превентивни прегледи који се организују једном месечно показали као добра пракса, Клинички центар у Нишу организовао је бесплатне превентивне прегледе на покретном дигиталном мамографу до 7. маја за жене од 50 до 69 година старости.

Шездесетшестогодишња Нишлијка Славица Ћирић одговорна је према свом здрављу, па је искористила могућност да се прегледа на мамографу без упута и претходних одлазака код изабраног лекара или хирурга.

"Ово ми је трећи преглед. До сада је све било у реду, сада се надам да ће бити поново. Повољно је за жене које немају могућност да плате можда, а и листа чекања је дуга", каже Славица Ћирић из Ниша.

Из тих разлога Нишлијке су се у великом броју одазвале позиву на овај скрининг, који се обавља на мобилном мамографу који ће у кругу нишког Клиничког центра бити до 7. маја.

"Овим покретним дигиталним мамографом може да се открије карцином дојке у раној фази, две године пре него што било који хирург може да напипа промену", истиче Ивица Милошевић, главни техничар Центра за радиологију у Нишу.

Управо рано откривање рака дојке, које значи излечење, односно спасен живот, циљ је ових превентивних прегледа на које су позване жене између 50 и 69 година старости.

"То је период живота у коме се најчешће јавља тумор дојке. За ове жене у том старосном добу препоручује се да сваке друге године ураде контролни мамограф", наводи проф. др Драган Стојанов, директор Центра за радиологију Клиничког центра Ниш.

Дневно се на овом савременом мобилном мамографу прегледа 80 жена. На тај начин смањиће се и листа чекања за мамографију.

"Листа чекања код нас је била у законским оквирима, до двадесетак дана, не више, али је сама идеја, у разговору са министром, хтели смо да буквално укинемо ту листу. Ако се прегледа код нас 800 или 1.000 жена у наредних 10 дана, значи буквално неће бити ниједне пацијенткиње која ће чекати преглед", каже проф. др Зоран Радовановиоћ, директор Клиничког центра Ниш.

Уколико буде интересовања, кажу, мамографски прегледи без упута и здравствене књижице биће продужени за неколико дана.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. фебруар 2026.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом