уторак, 30.01.2018, 19:30 -> 19:57
Извор: РТС
Рани симптоми рака грлића материце не постоје, превенција кључна
Сваке године од рака грлића материце оболи пола милиона жена, половина их умре од те друге најчешће малигне болести. Пре петнаестак година, Србија је била међу првима по броју оболелих, а сада смо на петом месту са 1.300 оболелих годишње. Ову недељу Европа посвећује борби против те малигне болести.
Свака пета жена иде на преглед, четири дневно оболе, једна умре.
Ипак, трећина жена у Србији тумор открије на време. Поуздано се зна да је узрок настанка те болести инфекција хуманим папилома вирусом који се преноси полним путем.
"Ишла сам на редовни контролни преглед и докторка је приликом прегледа видела неке промене на грлићу материце, оперисана сам и сада је све у реду", наводи пацијенткиња.
"Фактори ризика су рано ступање у сексуалне односе пре пунолетства, незаштићени односи, број сексуалних партнера, промискуитет, лоше хигијенске навике, пушење", наводи проф. др Живко Перишић, гинеколог ГАК "Народни фронт" и члан Републичке комисије за превенцију рака грлића материце.
Рани симптоми углавном не постоје.
Гинеколог Ивана Калезић објашњава да су симптоми узнапредовалог налаза карцинома грлића материце најчешће крварење након сексуалног односа и бол.
"Кад пацијенткиња у том стању дође код нас, најчешће се констатује да је у питању већ узнапредовали стадијум карцинома грлића материце", додаје Калезићева.
Вакцина као превенција и у Србији?
Стручњаци истичу велики значај примарне превенције вакцинацијом која се већ десет година успешно примењује у 120 земаља.
"Очекујемо да током ове године заживи вакцинација у Србији. Радиће се вакцинација не само девојчицама, јер су и мушкарци они који оболевају од хуманог папилома вируса и они могу, наравно, да буду и преносиоци, дакле биће вакцинација и за дечаке и за девојчице у узрасту од 12 година", истиче проф. др Александар Стефановић, директор Гинеколошко-акушерске клинике Клиничког центра Србије.
Наводи да је најбоље вакцину примити у раном животном добу.
"Најефикаснија је вакцина кад се прими у раном животном добу, пре ступања у сексуалне односе", наводи Стефановић.
Превенција је, истичу лекари, најважнија. И то дијагностика колпоскопским прегледом и најпоузданијим Папаниколау тестом – једном годишње.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар