"Нацрт измена Устава за правосуђе следеће седмице"

Следеће седмице биће објављен Нацрт измена Устава у области правосуђа ради јавне расправе, након које ће бити упућен Венецијанској комисији на мишљење, изјавила је "Танјугу" министарка правде Нела Кубуровић.

Нела Кубуровић прецизирала је да су уставни амандмани рађени у сарадњи са некадашњим чланом Венецијанске комисије, који сада ради испред Савета Европе Џејмсом Хамилтоном.

"Господин Хамилтон је јуче завршио другу посету Београду, током које су финализирани коначни амандмани које ће Министарство правде објавити током следеће недеље. Кренуће јавна расправа, одржаће се неколико округлих столова, а Нацрт ће након завршетка јавне расправе бити упућен Венецијанској Комисији", прецизирала је министарка.

Очекује да ће се Нацрт измена Устава у области правосуђа наћи на редовном заседању Венецијанске комисије током јуна месеца.

"Након тога, мислим да имамо могућност да упутимо предлог амандмана Влади Републике Србије, који ће се потом наћи у скупштинској процедури", напоменула је Кубуровићева.

Према њеним речима, уставне промене се односе се на јачање правосуђа, поступак избора судија и тужилаца, искључење утицаја извршне и законодавне власти када је реч о процесном избору, као и на промене састава Државног већа тужилаца и Високог савета судства.

"Министарство правде се залаже да се укине и поступак избора носилаца правосудних функција на трогодишњи мандат, а након завршетка јавне расправе видећемо да ли ће то решење да остане", напоменула је Кубуровићева.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом