Шта страни туристи понесу из Београда

Странци најчешће Србију описују као дестинацију добре хране и забаве, посебно ноћног провода. Али Београд није само то. Културна понуда престонице све је занимљивија гостима из иностранства.

На путовање се полази са сновима и очекивањима која су на крају старе а на почетку нове године већа него иначе. Уместо разгледница шаљу се селфији, а све чешће доносе сувенири, који чувају сећања и носе запис простора који је туристички освајан. Ових дана странци су највише освајали Етнографски музеј и Музеј примењене уметности.

"Оно што странци највише воле је српски средњoвековни накит, женско и мушко прстење, предмети који имају трунчицу мистерије балканског наслеђа. Други део програма су експонати винчанске културе који су довољно стари и инспиративни за странце", каже Милица Цукић из Музеја примењене уметности.

"Велико интересовање странци показују за предмете који се налазе на листи нематеријалног културног наслеђа, било да је реч о грнчарији из Злакусе, пиротском ћилиму, дамасту из Бездана, филигранима", каже Александра Левнаић из Етнографског музеја.

По традицији, место креативности и оригиналности када је реч о сувенирима је Културни центар Београда. Врло често, мали предмети сећања на српску престоницу управо са тог места одлазе у свет.

"Сувенир је артикал који носи дух града. Опредељују се за разне сувенире. Можда највише за ручно рађене уметничке предмете наших академских уметника", каже Биљана Раденковић из Културног центра Београда.

Културној понуди придружен је реновирани Музеј савремене уметности са новом сталном поставком.

Град са епитетом "најзабавнији" постаје занимљив и због своје историје и културног наслеђа, које, спаковане у малу кутију, гости Београда могу понети са собом.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 29. април 2026.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом