Ново мерење брзине на ауто-путу, казне од септембра

На ауто-путу је почела примена новог правила обрачунавања брзине. Нема измена у дозвољеној брзини кретања, али је контрола другачија. Кажњавање због прекорачења просечне брзине на основу нове формуле почеће од септембра, каже за РТС директор полиције Владимир Ребић. На удару возачи који праве највеће прекорачење.

Директор полиције Владимир Ребић je, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да је, према досадашњем узорку мерења просечне брзине којом се возила крећу од једне наплатне рампе до друге, више од 85 одсто возача поштовало ограничења.

"То треба да нас радује. Број возача који су прекорачили брзину између 121 и 130 километара је око 8,5; затим између 131 и 140 је 4,5 посто, а преосталих два, три посто одлазе на веће брзине", каже Ребић уз напомену да се ради о малом узорку.

Навео је да се од 1. августа на свих 35 наплатних станица мери просечна брзина, али да ће се, пре почетка санкционисања, морати да се изврши анализа где се праве највећа прекорачења.

Навео је да ће са санкционисањем почети највероватније од септембра.

"До тада возачи који се крећу ауто-путевима и добијају фискални рачун, могу се уверити у то колико возе и да се навикну на овакав начин рада", рекао је Ребић.

Подаци о брзини кретања ће се власницима возила слати на кућну адресу, о чему ће они морати да се изјасне.

Директор полиције додаје да се ради на томе да полицијски службеници аутоматски на наплатним рампама добијају податке о измереној средњој брзини, како би могли одмах да реагују, нарочито због возача из иностранства.

"Ми ћемо прво извршити анализу и свакако кренути од санкционисања оних возача највише прекорачују брзину. Остаје порука возачима да поштују ограничење и да возе у складу са прописима", рекао је Ребић и додао да није могуће навести која је средња брзина која ће се толерисати.

Навео је пример европских земаља у којима је због кажњавања свих возача који су прекршили ограничење дошло до загушења у систему. Сада су, каже, те земље одлучиле да систем за мерење укључују периодично и на појединим местима.

Иначе, овакав начин мерења није нов. У Аустрији се примењује 14 година, а број саобраћајних несрећа је на одређеним деоницама преполовљен.

Број коментара 36

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 06. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом