Кубуровић: Нишки судови добри у решавању старих предмета

Министар правде Нела Кубуровић похвалила је нишки Основни и Привредни суд који су, како је навела, међу бољим судовима када је у питању решавање старих предмета, о чему сведочи и награда коју су недавно добили на саветовању судија у Врњачкој Бањи.

Нела Кубуровић је, напомињући да су стари предмети приоритет и Апелационом суду у Нишу, рекла да је добила уверавања од председника тог суда да ће до краја године за 30 одсто бити смањен број старих предмета, саопштено је из кабинета министарке.

У разговору са председницима Основног, Вишег, Апелационог, Прекршајног и Привредног суда у Нишу, Кубуровићева је истакла да су унапређење ефикансости правосуђа кроз скраћење трајања судског поступка и растерећење судова, као и јачање правосудних професија, међу приоритетима Министарства правде у наредном периоду.

Указала је да поред јединственог програма решавања старих предмета, који доноси Врховни касациони суд и у складу са којим сви судови морају да донесу свој програм, постоје и контроле од стране председника апелационих судова, тако да судови морају да извештавају о свим предметима који су старији од четири године.

Министар правде обилшла је и канцеларије јавних бележника у Нишу и том приликом истакла да јавно бележништво након две године постојања, функционише како треба и да сада нема великих проблема у њиховом раду.

"Постоји уједначено поступање јавних бележника на подручју целе Републике и оно што је битно је да постоје резултати рада и да је Јавнобележницка комора Србије добро организована", навела је Кубуровићева.

Потврда тога је и то што ће сутра у Паризу, на Конгресу Међународне уније нотара, Јавнобележничка комора Србије бити примљена у ту организацију, напоменула је Кубуровићева.

Најавила је да ће Министарство правде у наредном периоду бити посвећено унапређењу рада јавних бележника, пре свега њихове одговорности.

Дисциплинска комисија Министарства правде и Јавнобележничке коморе ради интезивно, тако да се, како је навела, одговарајуће санкционише сваки недостатак и неправилност који се уочи у раду па цак и кроз меру забране делатности.

"Морам да признам да за ове две године нисмо имали много таквих случајева и да су свега два бележника разрешена", рекла је Кубуровић.

Подсетила је да су јавни бележеници од маја ове године почели да раде и оставинске расправе, напомињући да је Основни суд у Нишу, на пример, уступио око 1.500 предмета оставина јавним бележницима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом