Институт "Дедиње" почео да дежура једном недељно

Институт за кардиоваскуларне болести "Дедиње" почео је да дежура једном недељно и збрињава пацијенте са акутним инфарктом миокрада, како би се растеретио Клинички центар Србије, који је до сада трпео огроман притисак.

Министар здравља Златибор Лончар рекао је да је циљ да у наредном периоду Институт дежура два пута недељно, због ограничених капацитета у осталим установама и значаја да се такви пацијенти збрину у што краћем временском периоду.

"Уколико се одреагује на време шансе за прживљавање су веће, али и могућност да се човек врати свом редовном послу. Најважније је да се пацијенти јаве на време, да се дијагностикује инфаркт и да се уради интервенција на време", рекао је Лончар.

Министар јe подсетио да је инфаркт миокарда један од најчешћих проблема код кардиоваскуларних болести и да дневно 47 људи у Србији доживи инфаркт, од којих га 15 не прживи.

"Ово је велики дан за здравство Србије. Наш следећи задатак је да васкуларна хирургија почне да дежура", нагласио је Лончар.

Директор "Дедиња" Предраг Милојевић подсетио је да се у тој установи годишње обави око 5.000 процедура, интервентних или дијагностичких на срцу.

Како каже, у тој установи годишње је збривањано 50 пацијената са акутним инфарктом миокарда, те да ће са дежурством тај број бити повећан.

"Планирали смо да тај број повећамо на 250 до 300 годишње и на тај начин растеретимо друге центре и скратимо време које је неопходно да се пацијент збрине", закључио је Милојевић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом