Свака друга особа у Србији умре од болести срца

Обележава се Светски дан срца, а у Србији свакога дана 47 особа доживи инфаркт, док га 15 не преживи. Забринути смо јер 50 одсто нашег становништва умире од кардиоваскуларних болести, каже за РТС професор Бранко Белеслин.

Свака друга особа у Србији умре од болести срца, а сваког сата од различитих облика кардиоваскуларних болести умре шест особа, док свака осма у најпродуктивнијим годинама живота, између 25. и 64. године.

Председник Удружења кардиолога Србије проф. Бранко Белеслин истакао је за РТС да су статистички подаци забрињавајући.

"Забринути смо јер 50 одсто нашег становништва умире од кардиоваскуларних болести. Ми смо имали ноћас осветљене неке симболе како бисмо скренули пажњу на то превелико умирање од кардиоваскуларних болести, а то би било као када би свака друга зграда у Београду била осветљена у црвено", каже Белеслин.

Напомиње да је циљ скренути пажњу грађанима да могу да ураде много на превенцији како би смањили могућност оболевања од кардиоваскуларних болести.

Објашњава да су многобројни разлози који доводе до кардиоваскуларних болести: лоше животне навике, пре свега пушење, нездрава исхрана и недовољна физичка активност.

"Пушење је апсолутно забрањено, а доказано је да и пасивно пушење повећава ризик од кардиоваскуларних болести за 30 одсто. У исхрану треба увести омега-6 и омега-3 масне киселине, а оне се највише налазе у риби. Рибу би требало јести најмање два пута недељно", рекао је Белеслин.

Сматра да физичко вежбање треба да буде у свим старосним групама, прилагођено утренираности. Препорука је да се вежба два и по сата недељно, односно 30 минута дневно.

Препорука Европског кардиолошког друштва је да крвни притисак буде испод 140 са 90, да вредност шећера у крви буде испод седам, а укупни холестерол мањи од пет милимола по литру.

"Иако је идеалан притисак 120 са 80, циљне вредности у превенцији у лечењу притиска су 140 са 90. Оно што је мање од тога не представља ризик да оболите од болести срца, а што је већи притисак то је ризик од болести већи", наглашава Белеслин. 

Додаје да је за инфаркт најважније на време обратити се лекару, да се што пре отпуши крвни суд, те су се до сада такви пацијенти лечили тромболитичким средствима, лековима који растварају тромб.

За пацијенте који су преживели инфаркт важно је да наставе са ригорозном превенцијом – одрицање од лоших животних навика, адекватна исхрана, регулисање дијабетеса, крвног притиска, физичка активност прилагођена стању и годинама.

"Други важан сегмент за превенирање новог инфаркта су лекови који морају да се узимају стално", наглашава Белеслин.

Светски дан срца обележава се под слоганом "Знање је моћ – чувај своје срце" у Миксер хаусу од 13 часова.

Заинтересовани суграђани имаће прилику да на више пунктова од кардиолога, ендокринолога, неуролога сазнају нешто више о значају превенције.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
17° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се