Повећан број шлогова, болницама недостају апарати

Последњу деценију у Србији годишње око 25 хиљада особа оболи од можданог удара. Због метеоролошких услова ових дана повећан је број шлогова, а међу оболелима је велики број младих. Уколико се пацијент на време јави лекару, 90 одсто случајева настави живот без последица и инвалидитета. Многе здравствене установе немају дијагностичке апарате за лечење и спречавање шлога или се они брзо кваре.

Специјализоване установе за лечење можданог удара препуне су пацијената.

"Данас смо имали на пријемном отприлике преко тридесетак пацијената са можданим ударом. Често су временске промене окидач, јер при промени атмосферског притиска људи реагују на промене крвног притиска", каже Дејан Муњиза, интерниста "Болнице Свети Сава".

Шездесетпетогодишњи Ђорђе Зрнић имао је мождани удар, ослабљену леву страну тела у року од два сата стигао је у болницу и примио терапију. Каже да се сада добро осећа.  

Стручњаци истичу да су за пацијента најважнија прва три сата од појаве можданог удара. Саветује се да се одмах јаве лекару како би се применила тромболитичка метода и спречио шлог.

"Та метода се састоји у давању лека који се убризгава ултравенски за разбијање угрушка који је блокирао крвни суд и довео до можданог удара", каже Петар Никић, неуролог болнице "Свети Сава".

Нажалост та метода код многих не може да се примени. За дијагностиковање можданог удара и примене те методе потребан је скенер. Болница "Свети Сава" , која лечи пацијенте не само из Београда, већ и целе Србије и из региона има само један, стар десет година. Годишње се уради око 16 хиљада, дневно око 70 прегледа на том апарату.

"Овај апарат се често квари, морамо да се сналазимо и да покушамо да пронађемо друге дијагностичке центре где ће се урадити хитно. У том случају пацијент губи време и не може да се примени адекватна терапија", каже Биљана Горгиевски Бркић, радиолог болнице "Свети Сава".

"Оваке установе које раде 24 сата морају да имају два скенера, не може да се ради у овом моменту, нама треба скенер", каже неуролог Милан Савић, дирктор болнице "Свети Сава".

У Србији има осам центара за примену тромболитичке методе, требало би да се отвори још, како би се растеретила специјална болница Свети Сава.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
36° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом