Може ли дизајн променити нашу стварност?

У години предузетништва, надлежни кажу да је циљ пре свега помоћи младима. Може ли дизајн бити посао у Србији и како продати идеју у време када се углавном купује оно најнеопходније.

Покрет Нова искра чини 250 архитеката, дизајнера намештаја, паковања и компјутерских програма. Осим идеја, деле радни простор и трошкове пословања. Старији, афирмисани дизајнери често своје клијенте уступају млађим колегама.

Једна од њих је Тамара Швоња. Дипломирала је на Факултету за уметност, у дизајн инкубатору унапређује свој стил и шири пословне контакте.

"Ја сам тренутно запослена у једном архитектонском бироу који ми поред стицања великог искуства даје и финансијску сигурност, али и да негде са стране после тих пет сати после посла, могу да се окренем и неким пројектима који су негде више део мене, који су ближи мом уметничком сензибилитету", каже Тамара Швоња, дипломирани дизајнер ентеријера.

Иако су мање плаћени од колега на западу, за примењене дизајнере у Србији има све више посла, кажу оснивачи дизајн инкубатора. Циљна група су им мала и средња породична предузећа.

"Они су некако носилац привреде и економије и мислим да ту само треба да се изгради веће и боље поверење у сарадњи са дизајнерима и креативцима. Долази до смене генерације, неке млађе генерације преузимају вођење тих компанија који прате трендове у свету и мислим да ће они заправо пременити тај поглед да се дизајн више не доживљава као трошак него као инвестиција", каже Марко Раденковић из Нове искре.

За оне којима мањак новца не ремети идеје и преду зетнички дух држава је обезбедила два програма. Први преко фонда за развој уз бесповратна средства министарства привреде. седамдесет одсто инвестиције је кредит а 30 су бесповратна средства.

"За жене, младе и социјално предузетништво посебно је припремљен програм у развојној агенцији где је интензитет подршке још већи. Бесповратна средства су 50 одсто и који је праћен са обукама односно менторском подршком", каже Катарина Обрадовић Јовановић из Министарства привреде.

Како раде млади дизејнари у Србији видели су и принц Чарлс и војвоткиња Камила приликом посете Новој искри. На поклон су добили јастук из програма "Фолк". Јастучница од пиротског ћилима пуњена златиборском вуном.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
21° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се