петак, 20.05.2016, 23:55 -> 00:16
Извор: РТС
Ноћ музеја поново без Народног музеја
У суботу вече музеји широм земље поново отварају врата за посетиоце, и опет врата Народног музеја биће затворена. Упркос обећањима министра културе, сатовима и постављеним роковима реконструкција није завршена. Она, заправо, није ни почела јер се у протеклих 13 година није одмакло даље од идејних решења и пројеката.
Услови да рестаурација заиста почне, стекли су се тек сада, али се не зна када ће почети. Нови датум отварања не прецизирају.
Сат на Народном музеју је откуцао своје. 10 маја, као што је најавио министар културе – музеј није отворен. Рестаурацију и отварање најављивали су сви министри од 2003. Направљена су и два велика пројекта реконстркуције – 2004. и 2007. и оба нису реализована. У мају ове године: музеј и предузеће "Кото" потписали су уговор о извођењу радова на санацији и адаптацији - први пут у историји реконструкције.
"Завршен је трећи пројекат на којем смо радили и потписан је уговор за извођење радова по том пројекту, што је најдаљи корак до којег смо икада дошли", каже оперативна директорка Народног музеја Гордана Грабеж.
Најдаљи корак кошта 824 милиона динара који ће бити издвојени из буџета. Треба рестауирати 11.000 квадрата, променити елекртичне и водоводне инсталације, поправити кров. У музеју уверавају – ова реконструкција ће бити завршена.
"Ми сви смо врло отпимистични да овога пута нећемо имати никакав проблем са реализацијом пројекта, с обзиром да смо прву фазу на реализацији пројекта - радове на фасадама и фасадној столарији завршили у септембру прошле године", истиче Гордана Грабеж,
Оно што је иза фасаде, углавном је у депоима. У музеју кажу да су услови за депоновање 450.000 експоната добри. У депоима ће завршити и све из атријума, у којем је последња изложба затворена у марту прошле године.
Атријум народног музеја тренутно личи на магацин. Уговором је предвиђено да радови на санацији трају 540 дана, а почеће оног тренутка када музеј буде у потпуности исељен.
Народни музеј је место мртвог капитала и недопустиво је да отварање институције од националног значаја зависи од политике, сматра социолог културе Ратко Божовић.
"Наша је стална невоља политичка воља, а та ствар не би смела да зависи од политичке воље. Она је много већа и важнија за идентитет нације, културу, вредности, и за то да смо као свет и да идемо ка свету", каже социолог културе Ратко Божовић.
Ову и наредну Ноћ музеја, Народни музеј ће преспавати. Можда се пробуди тек 2018. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар