уторак, 30.06.2015, 19:30 -> 20:09
Повезивање радног стажа спас за раднике стечајних предузећа
Влада је донела одлуку о условима повезивања стажа, чиме ће бити решен проблем радника у 526 предузећа са списка Агенције за приватизацију. Проблем рупа у стажу најпре ће бити решен онима који су већ предали захтев за пензионисање или ће то учинити до краја године. У последњих петнаестак година ово је четврти и, како се надлежни надају, последњи подухват повезивања стажа.
Одлука о условима повезивања стажа је, после низа лоших, добра вест за раднике предузећа која су већ у стечају или ће ускоро отићи под стечај. Уколико је неко покренуо судски спор за наплату дуговања, мора да га прекине ако жели да на овај начин повеже стаж.
Проблем неповезаног стажа најважнији је онима који могу у пензију.
"Искрено се надам да ће се то десити што пре, с обзиром на то да имамо велики број колега које су по ранијем програму одлазиле из '14. октобра' и које су на тржишту рада или не могу да остваре право на пензију", каже Дејан Мутавџић из Синдиката "Независност" ИМК "14. октобар".
Повезивање радног стажа много значи и Драгославу Павловићу, раднику ИМК "14. октобар", који је у фабрици 35 година и шест месеци.
Право на повезивање стажа имају четири групе садашњих и бивших радника – сви запослени у предузећима која ове године одлазе или су отишла у стечај, они који су у време подношења захтева за пензију радили у предузећу које треба да се приватизује, они који су услов за пензионисање стекли у другој фирми, али имају део стажа у предузећима са списка Агенције за приватизацију.
Стаж ће бити повезан и свима који у тим предузећима до краја године стекну један од услова за пензионисање.
"Укупно се рачуна да ће то право искористити око 13.000 запослених и да ће укупан износ за ове намене бити око три милијарде динара", каже помоћник министра правде Милун Тривунац.
Додаје да ће се кроз поступак приватизације решити и питање везивања стажа оних који нису пред пензијом а имају неуплаћен стаж за године рада у тим предузећима.
"Нови купци ће у случају продаје капитала тих предузећа, преузети и дуг и биће у обавези да исплате дуг према Фонду ПИО", каже Тривунац.
Процењује се да сваком запосленом у тим предузећима у просеку недостају уплате за око четири године стажа. Влада ће новац за то дати као део буџетске дотације Фонду, али ово повезивање стажа, кажу надлежни, неће бити о трошку државе.
Очекују да се тај новац по окончању приватизације врати у буџет, из стечајне масе или од нових власника предузећа.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар