Читај ми!

Црни дани на српским путевима, како "пробудити" возаче

Јучерашња искуства са српских путева доказују да су летњи месеци најризичнији за све учеснике у саобраћају. Директор Агенције за безбедност саобраћаја Милан Божовић каже за РТС да је строжом контролом могуће смањити број незгода и страдања на путевима.

Није ново да пажња попушта током лета, а ниво алкохола у крви код возача расте током јуна, јула и августа. Милан Божовић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да ће, ако буде било потребе, контрола возача комерцијалних возила бити појачана на границама и коридорима.

"Њихово време вожње је ограничено. И тешко их је натерати да се одмарају ако су прекорачили одређено време вожње. Ако буде потребно, могуће је да се контрола појача", истиче Божовић.

Постојећи Закон о безбедности саобраћаја дефинише професионалне возаче, као и њихово одређено време вожње, наводи Божовић.

Према његовим речима, тај закон је писан по директиви Европске уније и њиме је прецизирано да се професионални возачи дуго испитују, проверава се колико сати возе, а ако пређу ту границу – морају да се одморе. 

Директор Агенције за безбедност саобраћаја додаје да возаче путничких возила није могуће контролисати јер није лако утврдити колико су возили.

"Од њих самих зависи да ли ће возити уморни или не. Чињеница је да ћемо у наредном периоду имати возаче који транзитирају овуда, иду из западне Европе ка Турској и Бугарској", наводи Божовић.

Говорећи о изменама закона о саобраћају, Божовић очекује да ће изменама бити смањен број незгода, али и број погинулих.

"Ако постоје технички или правни проблеми у закону, могу да се преформулишу и да се допринесе смањењу страдања", истиче директор Агенције за безбедност саобраћаја.

Када је реч о јединственој бази података о саобраћајним незгодама, која ће бити објављена 15. јуна, Божовић наводи да је то својеврсна дијагноза саобраћаја у Србији.

"Она је намењена онима који управљају безбедношћу саобраћаја и подељена је по броју јавних управа и полицијских управа. Свако може да види колико њих страда на којој територији, али и која је област најугроженија", указује Божовић.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом