петак, 22.05.2015, 12:58 -> 13:25
Лончар: Ускоро детаљи о кубанским лековима
Министар здравља Златибор Лончар најавио је да ће за две до три недеље бити познати конкретни детаљи о могућности коришћења одређених кубанских лекова и вакцина у Србији за лечење карцинома плућа и дијабетеса.
Златибор Лончар је новинарима рекао да се ради о вакцини за карцином плућа и о леку за такозвано дијабетичарско стопало, јавља Танјуг.
"Постоје процедуре које морамо да испоштујемо да би се лек нашао на нашем тржишту", рекао је Лончар и додао да ти лекови дају одличне резултате.
Како је рекао, циљ је да се ти лекови нађу на домаћем тржишту, а касније можда и да почну да се производе код нас.
"Наш циљ је да направимо заједно нешто ново и да будемо конкуретни на европском и светском тржишту. Ово је историјска шанса коју треба да искористимо", рекао је министар здравља.
Лончар је објаснио да се вакцина за карцином плућа добија уколико код оболелог у току терапије карцином престане да расте.
На питање новинара да ли би институт "Торлак" могао да производи ту вакцину, Лончар је рекао да је реалније да се прво вакцина нађе на нашем тржишту, а да ће након тога видети ко ће и када почети да је производи.
Приоритет Министарства је брига о болесној деци
Министар здравља је обишао реконструисано одељење хематоонкологије у Институту за заштиту мајке и детета "Др Вукан Чупић", где је поручио да је брига о болесној деци приоритет Министарства.
У реконструкцију тог одељења у којем се лече малишани оболели од лукемије, линцома и имунодифенцијенције, Министарство здравља уложило је седам и по милина динара.
"Овде су сада створени услови којих нико не треба да се постиди", рекао је Лончар и додао да су му родитељи оболеле деце пренели да су задовољни условима.
Министраство ће, како је рекао, наставити да ради више и боље како би услови у болницама широм Србије били онакви какви су данас услови у Институту.
Вршилац дужности директора Инситута Радоје Симић прецизирао је да су извршени радови на електричним инсталацијама, водоводној и канализационој мрежи, као и да је донирана нова опрема.
Захвалио је Министарству здравља на уложеним средствима као и другим донаторима који су помогли реконструкцију тог одељења.
Симић је поводом донације од милион долара коју је том Институту тестаментом оставила породица Трифуновић из Канаде рекао да ће та средства бити уложена у реконструкцију још три одељења и лабораторије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар