Читај ми!

Леблово сећање на холокауст у Београду

Сведоци страдања која су од 1941. до 1945. преживаљавали Јевреји у Аушвицу, али и другим логорима смрти у Европи, данас су малобројни. Александар Лебл је један од оних који се сећају холокауста у Србији. Београд је напустио уз лажну пропусницу коју му је мајка купила од Италијана. Када се вратио, затекао је рушевине и сазнао да му је породица убијена у логору.

Годишњица ослобађања нацистичког логора Аушвиц и овог 27. јануара биће обележена као Међународни дан сећања на жртве холокауста. Само у Београду, до немачке окупације, живело je око 11.000 Јевреја, а холокауст их је преживело свега 1.500.

После априлског бомбардовања и немачке окупације, њихов живот постаје стално бежање или скривање. Из Београда је 25. октобра 1941. побегао и тада двадесетогодишњи Александар Лебл.

"Онда су Немци већ били у Београду. Отишао сам међу последњима. Имао сам много среће и морам да одам признање корумпираним Италијанима, јер је мајка купила пропусницу на лажно име и тако сам ја отишао", каже Александар Лебл.

Судбина оних који су остали била је трагична.

"Мушкарци су били сви ликвидирани, почела је ликвидација и док сам ја отишао, врло нас је мало било. Жене и деца и стари људи били су ликвидирани од марта до маја, на такозваном јеврејском логору Земун, то јест Старо сајмиште", говори Лебл.

Александрова мајка, бака и већина од још 22 члана уже и шире породице, убијени су на Старом сајмишту.

"Није се веровало да ће жене и децу да ликвидирају. Друго, није било лако побећи, није се знало ни куда да се бежи. Неки су бежали на јадранску обалу, јер се прочуло да тамо нема никаквог убијања. Други су бежали преко Косова у Албанију. Тамо су се људи спасли и то је мали, релативно мали број", каже Лебл.

После 1945. године, они који су се враћали наилазили су на рушевине, непознате људе у својим домовима, али и на прве информације о члановима своје породице. Тада је и Александар Лебл сазнао шта му се догодило с мајком.

"Сазнао сам како је страдала, како су сви страдали. Почетком рата, у Београд је допремљен један камион гасни, ми сад то зовемо 'душегубка'", прича Александар Лебл.

Од око 39.000 Јевреја у Србији, у холокаусту их је убијено више од 80 одсто. Јевреји, Срби и Роми убијани су у нацистичким логорима на београдском Сајмишту, Топовским шупама, Јајинцима, на Бањици, Црвеном крсту у Нишу, Шапцу и у новосадској рацији.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво