понедељак, 29.12.2014, 15:04 -> 15:55
Укида се појединачна карта, месечна јефтинија
Градски превоз у Београду ускоро ће за 400.000 грађана бити јефтинији пошто ће, између осталог, појефтинити месечне карте за запослене и студенте, али се, с друге стране, уводе четири категорије пензионера и за неке од њих ће превоз бити скупљи.
Месечна карта за запослене ће уместо 3.275 динара бити 2.990, односно појефтиниће 285 динара, док ће повлашћењене категорије попут студената, средњошколаца, особа са инвалидитетом, уместо 1.120, плаћати 1.090 динара месечно, речено је на сусрету са новинарима у Скупштини Београда, који су одржали градоначелник и градски менаџер Синиша Мали и Горан Весић, преноси Танјуг.
Према новом тарифном систему, који ће ступити на снагу 1. фебруара, укида се карта за једну вожњу и постојаће само временска карта која ће важити 90 минута и која ће коштати 89 динара. До сада је временска карта коштала 101 динар и важила 75 минута.
Када је реч о пензионерима, Весић је објаснио да су до сада постојале две категорије: млађи од 65 година који су плаћали 1.120 динара месечно и старији од 65 година који су плаћали 407 динара годишње.
Сада се, како је објаснио, пензионери деле у четири групе и сви који имају до 10.000 динара пензије, а у Београду их је око 12.000, возиће се потпуно бесплатно.
Пензионери са пензијама од 10.000 до 25.000 динара и даље ће годишње плаћати 407 динара.
Пензионери чија су примања од 25.000 до 50.000 месечно ће плаћати 990 динара, рекао је Весић, док ће они са пензијама већим од 50.000 плаћати 1.495 динара месечно, што је половина месечне карте за запослене.
Основци ће и даље имати бесплатан превоз.
Према новом тарифном систему, дневна карта коштаће 280 динара, за три дана 720, а за пет дана 1.100 динара.
Весић је објаснио да ће бити могуће купити и годишњу карту за запослене, а они ће плаћати 11 месеци односно укупно 32.890, јер ће један месец имати бесплатно. Исти принцип важи и за повлашћене категорије.
Према Весићевим речима, једна од погодности је и та што ће онај који уплати 900 динара на своју "бус-плус" картицу добити 100 динара бонуса.
Мали и Весић су такође рекли да пензионери који имају пензије до 25.000 динара до 31. јануара треба да донесу чекове којима потврђују примања, како би били груписани у категорију којој припадају.
Пензионери са више од 25.000 динара до 1. марта треба да донесу своје чекове.
"Решили смо да дефинишемо нови тарифни систем, чији је циљ да повећа праведност, обезбеди веће приход градском саобраћајном, као и већу функционалност", закључио је Мали.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 24
Пошаљи коментар