уторак, 09.09.2014, 17:25 -> 22:00
Од сутра поново штрајк адвоката у Београду
Београдски адвокати сутра поново обустављају рад, до коначног испуњења захтева да се паушални порески намети врате на висину од 2013. године, рекао је Танјугу председник Адвокатске коморе Београда Слободан Шошкић.
Шошкић је прецизирао да је одлуку о штрајку донео Управни одбор Адвокатске коморе Београда (АКБ) на данашњој седници.
То значи да београдски адвокати неће долазити на суђења, истраге, саслушања у полицији или тужилаштву у случајевима где је по закону неопходно присуство браниоца, нити ће обављати друге послове, сем оних који су везани за рокове као што је писање жалби, или ванредних правних лекова.
Наиме, адвокати који паушално плаћају порез незадовољни су вишеструким повећањем пореских обавеза и траже од Министарства финансија да стави ван снаге пореска решења којима су им намети ове године, како тврде, повећани за 40 одсто, а у неким случајевима и од 100 до 300 одсто. Адвокати траже да порез плаћају по решењима за 2013. годину.
Према Шошкићевим речима, адвокати неће радити иако је за идућу седмицу био планиран наставак рада шесточлане комисије која је формирана летос када је обустављен 15-дневни штрајк адвокатуре, јер је адвокатима стало да се тај проблем реши, а не да се одуговлачи унедоглед.
Адвокатура у главном граду штрајковала је почетком лета због незадовољства повећањем пореских обавеза.
Тада су се министар правде и бивши министар финансија – Никола Селаковић и Лазар Крстић – договорили са представницима Адвокатске коморе Београда да се прекине штрајк и да се оформи комисија која ће до септембра дефинисати решења за излазак из те ситуације.
Међутим, убрзо по том договору, Крстић је поднео оставку, а људи који су били задужени за решавање проблема отишли су са њим, тако да проблеми адвоката нису решени.
Шошкић је јуче на конференцији за новинаре навео још један разлог незадовољства адвокатуре.
То су одредбе у Закону о јавном бележништву и Закону о промету непокретностима којима су јавни бележници једини овлашћени за закључење уговора о промету непокретности, што је у супротности са чланом 67 Устава Србије.
Адвокати су зато јуче поднели иницијативу Уставном суду Србије ради утврђивања неуставности и незаконитости тих одредаба.
Према ставу београдске адвокатуре, закључење уговора о промету непокретности представља вид пружања правне помоћи, а коју према Уставу пружа адвокатура, док су нотари овлашћени за пружање услуга, што, како тврде, није правна помоћ.
То изазива незадовољство адвоката, јер има реперкусије и на материјално стање адвокатуре која је већ у тешкој ситуацији због поменутих пореских намета, рекао је Шошкић.
Адвокати из целе Србије придружили су се крајем јуна београдским адвокатима штрајком од три дана а са истим захтевом – да се ставе ван снаге нова пореска решења за паушално плаћање пореза у адвокатури, која су уведена Уредбом Министарства финансија, односно да се пореске обавезе врате на стање из прошле године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар