петак, 01.08.2014, 08:15 -> 08:55
Немачка помаже прераду отпадних вода
Заштита животне средине је међу кључним областима за европске интеграције, али и велики камен спотицања за улазак Србије у ЕУ. Један од највећих еколошких проблема у Србији су отпадне воде. Свега половина становништва прикључена је на канализацију а прерађује се мање од десет одсто отпадних вода.
Немачка покрајина Баден-Виртемберг, која је већ инвестирала осам милиона евра у пројекте заштите животне средине у Србији, пружиће и стручну помоћ у изградњи постројења за прераду вода.
У недавним поплавама испливала је и вишедеценијска небрига према животној средини. Многе дивље депоније завршиле су у рекама. А Србија очекује помоћ Европске уније и да санира последице које су поплаве оставиле по животну средину.
"Комисија која је радила процену штете после катастрофалних поплава утврдила је и штете у животној средини у износу око 42 милиона евра. Нажалост све штете у животној средини нису могле да буду процењене сада јер са неким проблемима ћемо тек имати прилику да се суочимо у наредном периоду", каже министарка пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић.
И баш зато су од користи савети из Немачке, где се прерађује 98 одсто отпадних вода. Србија чак нема ни поуздане податке о квалитету и количини отпадних вода. Покрајина Баден-Виртемберг већ финансира пројекат мерења отпадних вода у подунавским општинама у Србији и постројења за њихову прераду у Инђији и Старој Пазови.
Министар животне средине, климе и енергетике Баден-Виртемберга Франц Унтраштелер каже да Србија као кандидат за приступ у ЕУ мора да се приближи њеним стандардима у заштити животне средине
"Ми се третманом отпадних вода бавимо већ деценијама, то су велике инвестиције, а Србија може да користи знање и технологије које смо ми стекли током свих тих година а то је велика шанса и за економију у Србији", каже Унтраштелер.
Али, то је пре свега важно због деценијског занемаривања тог проблема. У Агенцији за заштиту животне средине ни не добијају податке о утицају загађења воде на животну средину. Од 170 комуналних предузећа у Србији која управљају водама свега двадесетак доставља извештаје.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар