понедељак, 19.05.2014, 17:21 -> 17:40
Хеликоптери ВС евакуисали више од 3.000 угрожених
Припадници 204. и 98. ваздухопловне бригаде Војске Србије евакуисали су током последња четири дана 3.160 особа из подручја угрожених поплавом широм Србије.
Користећи девет хеликоптера Газела МИ-8 и МИ-17 истовремено су испоручене и 32 тоне гардеробе, средства за хигијену, лекови, храна и опрема за бебе, као и 42 тоне воде.
Како је за Танјуг на Аеродруму Батајница рекао потпуковник Радиша Милинковић, хеликоптери српске војске обавили су укупно 367 полетања са батајничког аеродрома и провели су у ваздуху укупно 117 сати.
Према речима команданта 204. ваздухопловне бригаде, бригадног генерала Предрага Бандића, српски ваздухопловци интензивно врше доставу хуманитарне помоћи на угрожену територију од Шапца, Владимироваца, Крупња, Свилајнца, Трстеника и околине Обреновца, где су локални штабови припремили пунктове за прихват и дистрибуцију хуманитарне помоћи.
"Све посаде су истовремено у ваздуху у потпуној приправности уколико буде потребе за евакуацијом села између Шапца и Сремске Митровице, а на основу наређења начелника генералштаба Војске Србије генерала Љубише Диковића'', рекао је Бандић.
Он је нагласио да су припадници Војске Србије у десетоминутној готовости за отпочињање извлачења уколико Сава пробије насипе у Шапцу.
Бандић је додао да су припадници те и 98. бригаде јутрос евакуисали велики број жена и деце из околине Звечке до ВМА у Београду због медицинских потреба.
"Када бисмо имали још десет хеликоптера и они би сигурно били ангажовани'', истакао је Бандић.
Заменик команданта 890. мешовите хеликоптерске ескадриле мајор Омер Мехић јутрос је између осталог испоручивао одећу, храну, воду и санитетска средства угроженом становништву општине Крупањ.
"Вршили смо извиђање у околини Шапца с обзиром да је најкритичнија тачка насип са западне стране тог града. Такође, смо пронашли терен у месту Хртковци ради евентуалног евакуације угроженог становноштва", рекао је Мехић.
Тренутно на насипима око Шапца ради 101 припадник 204. ваздухопловне бригаде односно пилоти, механичари и војници који бране бедем код села Дреновац и који су пре два дана бранили силос у Шапцу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар