уторак, 22.04.2014, 08:01 -> 19:48
Вода опада, критично у сливу Јужне Мораве
Критично само у поплављеним селима крушевачког и алексиначког краја. Драгачеву прете одрони и клизишта. Ванредна ситуација на снази у 10 општина. У што краћем року треба обновити уништену инфраструктуру или оспособити алтернативне путеве до одсечених подручја, саопштила Влада.
18.15 - Влада Србије упозорила на опасности од новог поплавног таласа, који се очекује у наредна два дана, као и на опасност од појаве клизишта.
17.00 - Евакуисано двадесетак породица, којима су поплављене куће у ромском насељу у Прокупљу.
12.15 - Од почетка поплавног таласа евакуисане 503 особе, каже за РТС Предраг Марић.
11.30 - Вода се повлачи у топличком крају и Алексинцу. У току припреме за санацију поплављених подручја и кућа.
08.15 - Водостај на Јужној Морави после поноћи порастао за 20 центиметара код Ђуниса, јавља дописник РТС-а.
У већем делу поплављених подручја вода стагнира или је у опадању, али не и у сливу Јужне Мораве. Најкритичније је било у Ђунису код Крушевца и Витковцу код Алексинца. У другим деловима земље, после поплава грађани се боре са последицама, одронима и клизиштима.
Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић рекао је да је урађена оперативна припрема за евнтуални надолазећи талас, јер се од сутра очекују обилније падавине.
На Јужној Морави код Ђуниса пола сата након поноћи дошло је до повећања водостаја за 20 центиметара, због чега је стока из једног домаћинства евакуисана а становништво упозорено.
Горан Николић из Сектора за ванредне ситуације рекао је за РТС, да ће се у току дана установити зашто је већа количина воде ноћас изненада стигла у Ђунис, иако се очекивало да њен ниво почне да опада.
"Ми имамо информацију да ниво воде код Алексинца од јуче пада, али нам ову већу количину воде вероватно доноси река Моравица са притокама", рекао је Николић, истичући да се становништво редовно обавештава о ситуацији.
За саобраћај су затворени путеви Ђунис-Мрзеница и магистрални Ђунис-Делиград, на коме има 25 центиметара воде.
Насип у алексиначком селу Витковац одолео је поплавном таласу, али је вода ушла у неколико дворишта с друге стране и стигла до више кућа у селу Горњи Љубеш.
У крушевачком крају поплављено је 800 хектара обрадивих површина, оштећено је седам мостова, два километра асфалтних и 20 километара макадамских путева и 14 објеката.
Због изливања Јужне Мораве на подручју општине Ћићевац одсечено је 70-так мештана села Трубаре.
На територији општине Краљево под водом је више од 1.000 хектара ораница, набујале речице поткопавају путеве и мостове, а неколико домаћинстава је угрожено од активирања клизишта.
Путни правци Краљево-Гоч, Студеница-Мланча и Краљево-Гокчаница су у прекиду, јер је вода одвојила делове путева, због чега је око хиљаду домаћинстава одсечено од Краљева, и користе алтернативне заобилазне правце.
Ниво Западне Мораве тренутно стагнира и у трстеничком и у крушевачком крају, а река Расина се повлачи у своје корито.
У трстеничком крају због изливања Западне Мораве под водом је око 300 хектара обрадивих површина и пластеника у атарима села Богдање и Почековина, а подизањем бедема спречено је плављење ораница у Медвеђи и Дренови.
Иако вода угрожава две куће, људи нису евакуисани већ је на безбедно измештена само стока из једног домаћинства.
На језеру Ћелије тренутни доток воде је 30 метара у секунди, што је шест пута већи од просечног, али опасности од преливања нема.
У Зајечару, чији житељи и даље памте катастрофу од пре четири године, ситуација је нешто боља. Вода се повлачи са потопљених њива и башта.
Река Топлица, која је претходних неколико дана поплавила на стотине домаћинстава и више стотина хектара ораница у топличком крају, повукла се у своје корито, али је иза ње остала права пустош. Најтежа је ситуација у ромском насељу у Прокупљу, из кога је, из превентивних
разлога, морало да се евакуише двадесетак породица, којима су поплављене куће.
Иако им ово није била прва поплава, у ромском насељу ипак не памте да је оволико воде наишло у тако кратком времену. Водена стихија носила је све пред собом и према речима становника права је срећа да нико није страдао.
Вода је највећи проблем за житеље на Косову и Метохији, пре свега села Грабовац. Ништа боље није ни јужно од Ибра. Та река се излила и на северу Космета, а на подручују општине Лепосавић оштећен је мост у Лешку.
Иако је на југоистоку земље тренутно мирнија ситуација, надлежни апелују на опрез. Услед наглог топљења снега, наредних неколико дана очекује се нови раст водостаја река.
У Новом Пазару, у којем је прошле године била проглашена елементарна непогода јер је био поплављен велики број кућа, бране које су урађене на рекама Трнавица, Људска и Бањска спасиле су сада мештане нових невоља.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар