понедељак, 21.04.2014, 23:57 -> 00:49
Превентивним акцијама против бујица
Одржавањем постојећих објеката и плановима за одбрану од поплава општине морају предвидети колики ће протицај воде бити у речном кориту. Тако би се спречиле могуће бујице и поплаве, каже за РТС Милутин Стефановић из Удружења бујичара.
Председник Удружења бујичара Милутин Стефановић са Института "Јарослав Черни" рекао је да је неопходно да локални штабови за ванредне ситуације делују превентивно како би се избегле поплаве које су ових дана задесиле Србију.
"Општински штабови за ванредне ситуације треба перманентно да заседају и врло брзо доносе одлуке. Треба да делују превентивно, да очисте уске канале, мостове са суженим деловима и да у сваком тренутку буду приправни да се не десе овакви сценарији", рекао је Стефановић гостујући у Дневнику РТС-а.
Стефановић је објаснио да је у последње три године преко 120 општина имало едукацију о одбрани од поплава, а да су оне и законом обавезне да буду спремне да предвиде опасност од надолажења река.
"Општине изграђују планове за одбрану од поплава, што је по закону обавезно. Оне морају тим плановима да предвиде овакве ситуације. То је идеална ситуација, а могуће и реална ситуација, то јест да планови заиста постоје и да буду у функцији", каже Стефановић.
Према његовим речима, у план за одбрану од поплава треба да буду урачунати критеријуми сваког слива. Јер, истиче, колико кише падне на једном подручју, толики ће протицај бити у речном кориту.
Три су фактора који могу да утичу на овакву природну непогоду - рељеф, метеоролошки услови и људски фактор.
"Ми на ова прва два не можемо да утичемо, али можемо да их пратимо перманентно. Међутим, људски фактор је врло битан у одбрани од бујица, то подразумева редовно одржавање постојећих објеката и изградња нових", каже Стефановић.
Напомиње и да Србија посустаје у одржавању постојећих објеката, као и да нема средстава за улагање у нове објекте за заштиту од бујице.
Стефановић наглашава да је стање са надошлим рекама у Србији за сада непредвидиво, као и да ће ситуацију додатно отежати топљење снега.
Тренутно је најкритичније у општинама копаоничког региона, рашког и златиборског округа, у Књажевцу, Зајечару, Алексинцу, то јест у општинама дуж целог слива Јужне Мораве.
Стефановић каже да је за предвиђање опасности од бујица потребно три до шест сати за слив од 50 до 100 километара. Тако да, једино што сада остаје јесте да општински кризни штабови делују брзо.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар