Пет донора органа на милион становника

У овом тренутку у Србији око 90.000 особа има донорску картицу. Сагласност за трансплантацију, када су се животи њихових најмилијих гасили, прошле године дала је 41 породица, што је пет донора на милион становника.

Под насловом "За оног који ми је спасао живот", и медији у Србији пренели су причу у сликама девојке која је жива захваљујући нечијим плућима. Овој 28-годишњакињи која има цистичну фиброзу, срећа се ипак осмехнула.

Због тога је одлучила да објави слике трансплантације плућа а, како је написала на профилу на друштвеним мрежема, то је урадила у част непознатом донору.

Важна вест у светским медијима било је и обележавање 30 година живота с туђим срцем, а 61-годишњи Џејмс Хил то је поделио са својим доктором.

У недељи за нама, и у Београду је одржана једна значајна трибина. У организацији Центра за промоцију науке предавање о завештању органа и добром делу после смрти, слушало се у пуној сали Коларчеве задужбине, а сви који су хтели могли су да потпишу и донорске картице.

Дубравка Вејновић из Центра за промоцију науке каже да је то прва трибина на ту тему, а да је планирано да се слична одржи у Новом Саду. Вејновићева наглашава да ће потписати донорску картицу заједно са члановима породице

У овом тренутку у Србији око 90.000 особа има донорску картицу.

Сагласност за трансплантацију у најтежем тренутку, када су се животи њихових најмилијих гасили, прошле године дала је 41 породица, што је пет донора на милион становника. Хрватска има 35.

Професор доктор Ђоко Максић, координатор за трансплантацију на Војно-медицинској академији каже да не можемо бити незадовољни. "Од 11 земаља ми смо на трећем месту, али морамо и можемо више, пре свега држава, не може бити све на ентузијазму лекара и медија", истиче Максић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом