недеља, 20.04.2014, 07:58 -> 23:01
Ванредна ситуација у 11 општина због поплава
Широм Србије набујале реке и речице прете да угрозе куће и имања. У 11 општина, међу којима су Прокупље, Куршумлија, Дољевац и Житорађа, на снази је ванредна ситуација. Поплавни талас реке Топлице "протутњао" је општином Дољевац. Велики проблеми Драгачеваца су и клизишта. Опадају Бели и Црни Тимок у Зајечару.
23.00 - Подножје Ђавоље Вароши је поплављено, али земљане фигуре нису угрожене, јавља дописник РТС-а. У току је рашчишћавање терена.
20.05 - Водостај Западне Мораве код Трстеника је у порасту. Угрожен и магистрални гасовод у делу тока код Почековине, јавља дописник РТС-а.
19.35 - Нема места опуштању наредних седам до осам дана, у центру пажње сада је водостај Јужне Мораве, рекао је Предраг Марић за РТС.
18.50 - Пут за Луковску бању, који два дана није био проходан, оспособљен је за саобраћај.
17.00 - Војска обезбедила две ауто-цистерне за снабдевање водом за пиће у Куршумлији и по једну у Дољевцу, Гаџином Хану и Великом Шиљеговцу.
13.50 - У 11 општина проглашена је ванредна ситуација због поплава, речено је на седници Штаба за ванредне ситуације.
13.30 - Јужна Морава излила се код села Витковац у алексиначкој општини.
12.20 - Око 200 припадника Жандармерије ангажовано на пружању помоћи због поплава на територији Прокупља, Зајечара, Краљева и Лучана.
10.10 - Река Јошаница повукла се у корито, нормализован саобраћај код Јошаничке бање.
10.00 - Река Топлица лагано се повлачи у корито, јавља дописник РТС-а из Прокупља.
8.00 - У Дољевцу проглашена ванредна ситуација, евакуисано 60 људи, рекао је Предраг Марић.
Из угрожених подручја до сада је евакуисано 440 људи. Ванредна ситуација на снази је у Дољевцу, Житорађи, Лучанима, Прокупљу, Куршумлији, Пожеги, Зајечару и Медвеђи. Поплављено је и око стотину кућа на централном Косову.
На седници Штаба за ванредне ситуације, премијер Ивица Дачић рекао је да припадници сектора за ванредне ситуације и други органи власти морају да појачају активности, како би се спречила већа штета и заштитили људски животи.
Уколико Сектор нема довољно техничких средстава за отклањање последица непогода, мора се увести радна обавеза по закону и ангажовати људство и техника из локалних предузећа, нагласио је Дачић.
Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић је оценио да је могло бити избегнуто "50 или 40 одсто проблема" да су на нивоу локалних самоуправа на време обављени комунални послови.
Саобраћај је прекинут на седам путних праваца, а алтернативни правци пронађени су за све осим за два пута, навео је министар саобраћаја Александар Антић.
Министарка енергетике Зорана Михајловић рекла је да се због поплава без струје налази око 400 домаћинстава.
Директор Републичког хидрометеоролошког завода Владан Коцић упозорио је да се у наредна три дана очекује топљење снежног покривача на Копаонику, који је висине око 40 центиметара, а од среде и четвртка додатне падавине.
Министри ће сутра преподне присуствовати седницама штабова за ванредне ситуације у Зајечару, Лучанима, Краљеву и Прокупљу.
У току протекле ноћи порастао је водостај Топлице на територији oпштине Дољевац, поплављено је више од 500 хектара пољопривредног земљишта и око 30 кућа. Само у току ноћи спасено је 60 људи.
Поплавни талас који је кренуо од Куршумлије, Прокупља и Житорађе, стигао је до Дољевца, протутњао је овом општином и наставио даље ка Јужној Морави. Вода није за пиће, па су обезбеђене цистерне.
Река Топлица се лагано враћа у своје корито, али опасност од поплавног таласа код Прокупља и Куршумлије не престаје ни наредних дана, изјавио је Предраг Марић за РТС. "Нема опуштања наредних недељу дана, све снаге морају да остану мобилисане", рекао је Марић.
Напоменуо је да све локалне самоуправе које немају довољне капацитете треба да затраже помоћ од Сектора за ванредне ситуације.
Захваљујући Жандармерији и ватрогасно-спасилачкој бригади сачуван је геронтолошки дом у коме је смештено 70 инвалидних лица. Евакуисани су корисници старачког дома из приземља на последњи спрат.
Јужна Морава се излила код села Витковац у алексиначкој општини, тако да је сада тамо ситуација прилично тешка, јавља дописник РТС-а из Дољевца.
На југу Србије излила се река Јабланица и поплавила многе сеоске куће и пластенике.
Ситуација је тешка на подручју Куршумлије, Прокупља и Житорађе. Са овог подручја евакуисане су 33 особе.
Најтежа ситуација је поред фабрике стакла, али и у насељу Драгања на изласку из Прокупља према Куршумлији, а поред десетина кућа, потопљени су и спортски терени, градско гробље.
У Житорађи је угрожено више десетина домаћинстава, евакуација је трајала током читаве ноћи и сада су сви житељи ове општине безбедни. Под водом је и стотину хектара обрадивог земљишта, а до неких села је немогуће доћи.
Потопљени су бунари из којих Прокупчани пију воду, па један део града нема воду. Поред припадника Сектора за ванредне ситуације, помажу и Војска Србије, полиција, ватрогасци.
Поред Топлице излиле су се још две реке Бањска и Косаница. Косаница се повукла у корито. Највећи проблем је што ове реке угрожавају локалне путеве према околним бањама.
Иако се у Лучанима време разведрава, вода се не повлачи и мештани се у Дљину боре са водом која продире кроз пропусне канале, јавља дописник РТС из Лучана.
Тако је и на другим местима где су се појавила клизишта, а вода која надире са свих страна и прети да угрози још нека домаћинства. Поплављено је на десетине кућа.
Осим поплаве и велике количине воде, велики проблеми Драгачеваца су и клизишта, као и непроходни путеви.
У Ђераћу је најтежа ситуација, река се излила на више од 20 километара на том путу. "Ово је вишедеценијски проблем, потребна су велика улагања да би се ово предупредило", рекао је за РТС Драган Дончевски из Сектора за ванредне ситуације.
Поплавни талас Рзава и Моравице код Ариља је прошао и обе реке од јутрос су у стагнацији. Поплављене су куће у насељима Груда, Дивљака, Церова и Рашкова Бара. Једна породица из насеља Груда је евакуисана.
Рзав је ноћас на привременом захвату Шевељ био три метра,10 пута више од нормалне коте, а Моравица на Градини 372 центиметра, што је највише у последњих двадесетак година.
У општини Пожега, у току ноћи порастао је ниво воде у поплављеном подручју. Поплављено је 50 домаћинстава, а вода је ушла и у 100 помоћних објеката. Тренутно је под водом 1.500 хектара земљишта, међу којима и оранице засејане кукурузом и пшеницом.
И поред повољнијих временских прилика него претходних дана, стање у краљевачком крају и даље је врло озбиљно. Западна Морава је изашла из свог корита, дошла до неколико кућа у приградском насељу Грдица и поплавила велике површине плодних ораница, највише у селима Сирча и Шумарице.
Водостај Западне Мораве код Трстеника је вечерас у порасту. У селу Грабовац, где је угрожено неколико домаћинстава, и у Богдању и Почековини, поплављено је више стотина хектара ораница, пластеника и повртарског засада. Западна Морава угрозила је и магистрални гасовод у делу тока код Почековине.
Први пут поплављен је и канал између железничке пруге и ауто-пута код Лесковца, али коридор није угрожен.
У крушевачком крају након поплавног таласа ситуција се стабилизује. Ниво реке Расине данас је опао за око 15 одсто. Под водом је око 800 хектара ораница, а најугроженије је подручје у долини Рибарске реке. У прекиду је и даље путни правац Крушевац - Јастребац јер је водена бујица на овој планини однела део асфалта око вештачког језера тако да је непроходна деоница за саобраћај од уласка на Јастребац до Славујевог брда.
Ниво реке Расине код језера Ћелије и у Митровом пољу надомак Александровца опада, али се водостај Западне Мораве повећао за 30 центиметара. Водостај расте и на Јужној Морави код Ђуниса.
Црни Тимок и Бели Тимок код Зајечара су у опадању. Бели Тимок, од чијег изливања се највише страховало, од јутрос је опао чак 45 центиметара, док се ниво Црног Тимока спустио за више од 20 центиметара.
Сви потрошачи на подручју Ужица и Чачка имају електричну енергију и све трафостанице су у погону, саопштила је Електропривреда Србије.
Поједине општине сада су без пијаће воде. Због замућивања извора и бунара вода није за пиће у Врњачкој Бањи, Прокупљу, Куршумлији и Сврљигу.
Путари су данас, после више од 15 сати рада успели да оспособе за саобраћај деоницу пута Јасиково - Влаоле, између Бора и Мајданпека.
И пут за Луковску бању оспособљен је за саобраћај и туристи сада могу безбедно да путују из ње као и да стигну у бању. Тај пут је био непроходан два дана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар