субота, 19.04.2014, 10:22 -> 10:37
Радан планина остаје без шуме?
Уколико се настави неконтролисана сеча букве, Радан планина ће остати без шуме, упозорио је председник општине Бојник. Букова шума сече се по годишњем плану предузећа и уз одобрење Завода за заштиту природе из Ниша, кажу у Шумском газдинству "Шума" у Лесковцу.
Радан планина ће за неколико година попримити изглед Суве планине ако се не заустави сеча, пре свега, букове шуме", рекао је председник општине Бојник Иван Стојановић у изјави агенцији Бета, а као главног кривца за нестајање зеленог покривача означио је Јавно предузеће "Србијашуме".
"Они кажу да секу по плану, али због њихових планова остаће нам само голет. Већ две године пишемо писма надлежном министарству у Влади Србије и свим релевантним државним институцијама и упозоравамо их на превелику сечу, али нико не реагује", рекао је Стојановић.
На прекомерну сечу букове шуме на Радан планини жале се и житељи села Ивања, у чијем су атару "Србијашуме" одобриле сечу букових стабала.
"Направљена је пустош, сече се без реда, чак и на каменитим пределима, где су на десетак ари биле по две букве. Двадесет година живим овде и овакву масовну сечу нисам видела", каже Зорица Арсић из Савета месне заједнице Ивања, која је и члан Управног одбора "Радан кластера".
Према њеним речима, сеча букове шуме на око 30 хектара почела је у фебруару, а заустављена је пре неколико дана, "под притиском љубитеља планине".
"Звали смо све надлежне, од локалних инспекција до ресорних министарстава јер сматрамо да је реч о неконтролисаној и прекомерној сечи", рекла је Арсићева.
Око 1.000 кубика шуме посечено је поред трасираних пешачких и бициклистичких стаза изнад планинарског дома, омиљеног излетишта становника из Јабланичког округа.
Поред стаза, чије је уређење и маркирање пре неколико година платила аустријска влада, на стотине је оборених стабала пречника од 10 до 70 центиметара.
У Шумском газдинству "Шума" у Лесковцу, филијали "Србијашуме", Бети је речено да се букова шума сече по годишњем плану предузећа и уз одобрење Завода за заштиту природе из Ниша.
"Реч је о проредној сечи како би се стабла која остају боље разгранала и ради новог прираста", тврди директор тог предузећа Зоран Момић и додаје да је "посао уредно додељен на тендеру, а на терену су контролори".
Он каже да је могуће да је негде "направљен пропуст" и да ће то бити испитано.
Странка зелених је данас такође упозорила на прекомерну сечу шуме на југу Србије.
"Неконтролисана сеча шуме на југу Србије прерасла је у еколошку катастрофу. Штета је најуочљивија на планинама Козјак, Кукавица, Радан планини и у околини Црне Траве", наводи се у саопштењу зелених.
Недавно су представници пројекта "Радан кластера" упутили захтев Влади Србије да се Радан планина прогласи националним парком, односно, пределом изузетних одлика.
Елаборат је рађен годинама у оквиру удружења, које чине представници пет општина на југу Србије. Тим пројектом обухваћене су и четири бање - Сијаринска, Пролом, Луковска и Куршумлијкса бања, као и Ђавоља варош у подножју Радан планине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар