Читај ми!

Поплавни талас у Србији

Борба са обилним падавинама и даље траје код Куршумлије, Лучана, Ариља, Пожеге, у краљевачком и крушевачком крају. Бели Тимок пробио насип у Зајечару. Пијаћу воду немају у Врњачкој Бањи, Сврљигу, Прокупљу... До сада је евакуисано око 400 људи међу којима је и 50 деце. Сви тимови за одбрану од поплава у кризним подручјима су у приправности.

23.40 - Евакуисане 22 особе са подручја Прокупља, јавља дописник РТС-а.

22.40 - У Прокупљу је проглашена ванредна ситуација. Преплављени су бунари, тако да вода није за пиће, јавља дописник РТС-а.

22.25 - Седница штаба за ванредне ситуације, којој ће председавати Ивица Дачић, биће одржана у недељу у 12 сати, јавља Танјуг.

21.05 - Сви потрошачи на подручју Ужица и Чачка имају електричну енергију и све трафостанице су у погону, саопштиo је ЕПС.

19.30 - Ванредна ситуација проглашена и у Зајечару, где је угрожено десетак кућа, каже Предраг Марић за РТС.

19.05 - Врњачка Бања, део Рашке и Ушће су без пијаће воде због замућења. У Краљеву се свака два сата контролише вода, јавља дописник РТС-а.

18.20 - Директор полиције Милорад Вељовић наложио свим начелницима полицијских управа да ангажују расположиво људство и механизацију.

18.10 - Након санираног одрона на путу, деца која су била на тродневној гимназијади на Јастрепцу вратила су се у Крушевац, јавља дописник РТС-а.

15.25 - Педесетак ученика из крушевачких школа "заробљено" је у планинарском дому на Јастрепцу, због одрона земље на путу до те планине. 

14.20 - Река Бели Тимок на подручју Зајечара пробила насип. 

11.30 - Пут Бујановац-Јошаничка Бања-Копаоник затворен за саобраћај због изливања Јошанице.  

10.50 - Проглашена ванредна одбрана од поплава у Топличком округу, јавља дописник РТС-а. 

10.30 - Због одрона на Ибарској магистрали пресечен је пут ка Богутовачкој бањи, јавља дописник РТС-а из Краљева. 

Ванредна ситуација због поплава проглашена је на територији Зајечара, општина Прокупље, Куршумлија, Лучани и Пожега. Насип на Белом Тимоку у Зајечару је попустио па су поплављене оранице на приобаљу.

Куће у зајечарском насељу Вишњар нису угрожене. Ватрогасци и спасиоци из Бора и Зајечара су на терену и, како кажу, ту су превентивно, јер се тек могу очекивати невоље са реком.

Велика количина воде долази из правца Књажевца. Бели Тимок се између Књажевца и Зајечара на више места излио и поплавио оранице, јавља дописник РТС-а из Зајечара. 

Ниво Грлишког језера, одакле се Зајечар снабдева водом, регулише се испуштањем вишка воде кроз уставу.

Предраг Марић рекао је вечерас за РТС да су поплаве у Зајечару дуготрајнији проблем везан за финансијска средства, истакавши да је тренутно угрожено десетак кућа.

"Потенцијално најугроженија места су и даље Зајечар, Прокупље и највероватније Житорађа, где ми управо крећемо, док се у осталим местима бележи пораст водостаја, али за сада немамо непосредно угрожена домаћинства", изјавио је Марић додавши да су у току дана евакуисане 383 особе, од чега 50 деце. 

На територији општине Лучани излила се река Бјелица, а саобраћај на путу Лучани-Гуча је обустављен. Бјелица је у међувремену почела да стагнира, јер је престала киша.

Поплављено је 12 кућа, а најугроженији су мештани Ђераћа и Пилатовића. Осим у стамбене објекте вода је продрла и у хале и у управну зграду наменског предузећа "Милан Благојевић" у Лучанима.

Поплављено је подручје које обухвата неколико квадратних километара, а под водом је око 300 хектара обрадивог земљишта.

У помоћ спасиоцима и ватрогасцима из Лучана стигли су припадници МУП-а и Жандармерије из околних градова и екипа Црвеног крста.

Услед обилних падавина, део улице Јакова Обреновића у Горњем Милановцу обрушио се на једну породичну кућу, али нико није страдао.

Обилазећи поплављена подручја у општини Лучани, министри одбране и пољопривреде Небојша Родић и Драган Гламочић најавили су државну помоћ, уз напомену да се средства морају наменски користити, да се поново не би дошло у овакву ситуацију.

Напомињући да су разматране активности како би се проблеми даље спречили, Родић је новинарима рекао да се о томе говорило и у кабинету првог потпредседника владе.

Родић је додао да ће се помоћи општини Лучани у санирању штете и нагласио да убудуће мора бити другачије. Родић је понашање надлежних оценио као бахатост и неодговорност које превазилазе све границе.

У изјави за новинаре Родић је рекао да Војска може да изађе у року од шест сати, али да је потребно да о томе буде обавештена на време, а не сада кад се вода већ излила. 

Иначе, територија општине Лучани је 2008. и 2011. године била погођена елементарним непогодама са великим штетама, али до данас проблем није решен.

"Видећемо колико је у нашим могућностима да се изађе у сусрет оштећеним странама", рекао је Гламочић.

Из предузећа "Србијаводе" кажу да је пројекат заштите овог подручја урађен и да се очекује његова техничка контрола. Из Службе за ванредне ситуације најавили су долазак екипа које ће помоћи ватрогасцима-спасиоцима и Општинском штабу.

У целом Топличком округу проглашена је ванредна одбрана од поплава, јавља дописник РТС-а.

У куршумлијској општини најтеже је у насељу Кастрат, где је под водом десетак кућа, а евакуисано је неколико породица. Од Куршумлије је одсечено још седам села.

Реке Топлица, Косаница и Бањска излиле су се током ноћи из својих корита и угрозиле десетине домаћинстава у куршумлијској општини, а четири породице морале су да напусте поплављене куће.

Мобилисан је комплетан састав ватрогасно-спасилачке јединице, а стигла је помоћ и из Ниша.

"Наше колеге ватрогасци и специјални тим за спасавање на води је на нашој територији. Прикључују нам се и Жандармерија и Војска Србије", рекао је за РТС Срђан Митровић из Штаба за ванредне ситуације.

Припадници 37. механизованог батаљона Треће бригаде Војске Србије данас су у Куршумлији помагали грађанима угроженим поплавама, извлачењем воде из кућа, чишћењем муља и прављењем бедема за спречавање изливања реке.

Под водом је на стотине хектара обрадивог земљишта. Бујице су преплавиле локалне путеве па је до многих села и туристичких одредишта немогуће стићи, а страхује се од плављења моста код Рудара на државном путу Ниш-Приштина.

Бела река је однела пешачке мостове у Ђавољој вароши, а не може се ни до Луковске и Куршумлијске бање.

Вечерас је најкритичније у Прокупљу где је из Куршумлије прешао поплавни талас. Како јавља дописник РТС-а тамо је на седници Штаба за ванредне ситуације проглашњена ванредна ситуација. 

Вода ни у Куршумлији, ни у Прокупљу није за пиће јер су поплављени рени бунари којима се снабдева.

Због наглог топљења снега у ариљској општини набујали су Рзав и Моравица и угрозили 40-ак кућа у Миросаљцима и мост у Вирову са чијих стубова је ноћас уклоњено 15 кубика грања и дрвећа.

Доток на Рзаву је 100 кубика у секунди, а уобичајен доток је осам кубика у секунди.

У Ариљу је Штаб за ванредне ситуације у сталном заседању, обилазећи угрожена подручја, а тренутно је најкритичније у насељу Груда.

Екипе Електродистрибуције успеле су да успоставе нормално снабдевање електричном енергијом у Златиборском округу.

Ванредна ситуација проглашена је јутрос у пожешком крају. Поплављено је више од хиљаду хектара земљишта, а за сада је угрожено тридесетак домаћинстава. Евакуација још није предузета, али се ситуација прати, јер водостај реке и даље расте.  

У златиборском селу Доњи Љубиш постављају се три агрегата за снабдевање око 300 становника. 

Због изливања реке Јошанице више села у општини Рашка је угрожено, а неколико кућа у селу Прибој је евакуисано. У селу Дрење постављени су насипи поред набујале реке.

Услед обилних падавина на подручју Новог Пазара водостај река Рашке, Јошанице, Трнаве и Људске реке су у порасту и прете да се излију из корита током ноћи ако киша не престане. 

Сектор за ванредне ситуације у Општини Тутин распоредио је грађевинске машине на неколико локација јер се река ближи тачки изливања у градском подручју, а падавине се појачавају.

У прекиду је саобраћај ка два села због изливања река и клизишта. Под водом је око 100 хектара обрадиве земље.

У краљевачкој општини и даље је најкритичније у приобаљу рибничке и каменичке реке. Једна породица је исељена. У неким местима је превентивно искључена вода за пиће.

Ибар и Западна Морава већ су достигле критичне тачке. У насељу Грдица код Краљева излила се Западна Морава и поплавила мост.

Услед обилних киша на Ибарској магистрали учестали су одрони, нарочито у Полумиру и Магличу. Надошла бујица однела је део пута Краљево-Богутовачка Бања у Богутовцу, а Мусина река срушила је мост у истоименом селу надомак Краљева.  

Пут Краљево-Гоч, на коме је синоћ у Каменици дошло до великог одрона и даље је у прекиду.

Нормализује се ситуација у општини Гаџин Хан у селу Тасковићи, где се излила Кутинска река. Поплављено је око 10 хектара пољопривредних површина.

Пољопривредне површине између шест и осам хектара поплављене су и у општини Сврљиг код села Белоиње и Рибаре. Сврљишки Тимок за сада не прети домаћинствима. Због замућења изворишта Манојлица и Румењак вода са градског водовода може се користити искључиво као техничка, саопштено је из ЈКСП "Сврљиг".

У крушевачком крају излиле су се Рибарска река и Расина и поплавиле више десетина домаћинстава, њиве и баште. Због великог дотока, из акумулације Ћелије испушта се вода.

Због надошле и мутне реке Власине становници општине Власотинце су без воде за пиће. Фабрика вода у овом месту нема могућности да преради мутну воду па је вода искључена из превентивних разлога. Иста ситуација је и у Грделици која се водом за пиће снабдева из Рупске реке. 

Због кише која нон-стоп пада од петка и топљења снега са Кукавице излила се Туловска река у селу Буниброд код Лесковца и поплавила петнаестак дворишта, а вода је ушла и у подруме неколико кућа. 

У прекиду је регионални пут Врање-Власе-Трстена због изливања Трстеничке реке. На 28. километара од Врања, код села Драгобужде, излила се река. Нема угрожених домаћинстава.

Због петодневне кише, на централном Косову под водом је 200 кућа, од којих неке више нису за коришћење, и на десетине хектара пољопривредног земљишта. Најкритичније је у селу Угљару код Косова Поља: Под водом су и сеоско гробље и Дом здравља. 

Водостај Велике Мораве кроз Поморавље нагло расте, а висок је водостај и речице Лугомир од старе Фрабрике каблова до села Мајур у Јагодини.  

Начелник Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Предраг Марић рекао је да људски животи нису угрожени, а чини се све да се заштити имовина људи. Марић је рекао да за сада нема масовних евакуација становништва.

Додатну технику послао је и Руско-српски хуманитарни центар, која се користи у Прокупљу и Лучанима.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 20. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом