Читај ми!

Сарина прича, прескупа цена мера штедње

Смрт мале Саре опомена је за Грчку, али и сваку другу земљу. Девојчица се угушила угљен-моноксидом, док је њена мајка покушавала да импровизованом пећи загреје стан јер им је струја три месеца била искључена. Њена мајка је сада у Чајетини, где је добила кров над главом.

Под притиском огорчене грчке јавности, влада је крајем прошле године повукла одлуку о искључењу струје дужницима. Међу 300.000 таквих, кризом до руба егзистенције доведених Грка, била је и тринаестогодишња Сара Плећаш.

Протести су уследили после трагичне смрти девојчице, која се угушила угљен-моноксидом у стану у Солуну, који је њена мајка покушавала да загреје импровизованом пећи, пошто им је већ три месеца струја била искључена. Сара је сахрањена у Ужицу, а њена мајка је недавно, захваљујући братству манастира Хиландар и општини Чајетина, добила нови дом.

Тугу и своју патњу Зорица Павловић не дели, и носи је са собом од Грчке до Србије.

"Имала сам посла толико да зарадим за храну и да Сару обучем. Толико је могло да се заради. Грејање - ништа. И онда је дошло до трагедије. Није хтео Бог мене да узме. Узео је њу. Зашто, он зна...", говори Сарина мајка Зорица.

Оно што после свега има да каже тиче се свих људи - и оних који имају довољно за нормалан живот, и оних које криза остави без посла и са неплаћеним рачунима, јер, како год било, деца не смеју бити жртве.

"Будите хумани. Немојте проћи поред болесног, ако је пао, окрените се, погледајте... Док је добрих људи, а има их, показало се, свет ће постојати. Али је много оних који виде, а не виде, чују, а не чују...", каже Зорица.

После Сарине смрти Грчка се дигла на ноге. Ова трагедија је била опомена за прескупу цену мера штедње, а демонстранти су тражили да нико не буде остављен сам у кризи.

"Након тога је заседала грчка влада и донета је одлука да се свима укључи струја. Дакле, 300.000 породица је добило струју после тог догађаја. Тим Сариним страдањем спасени су животи хиљада деце", каже повереник манастира Хиландар Милош Стојковић.

Зорица је своје дете сахранила у родном крају, а сада је, захваљујући сарадњи манастира Хиландар и чајетинске општине добила и кров над главом.

"Општина Чајетина је на молбу манастира Хиландар и игумана Методија изашла у сусрет мајци, обезбедили смо један стан и у неком будућем периоду, ако ови наши закони буду дозвољавали, ми ћемо обезбедити и радно место за мајку", рекао је председник општине Чајетина Милан Стаматовић.

Закон је јасан, али се судбине, неретко, не уклапају ни у један. Сарина то најбоље потврђује.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
35° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом