среда, 16.04.2014, 23:00 -> 23:28
Софтверска грешка која краде индентитет
Последњих недељу дана интерентом кружи упозорење о софтверској грешци, која хакерима олакшава крађу индентитета корисника. "Хартблид баг" је можда највећи сигурносни пропуст на интернету до сада.
Гледајући телевизију, читајучи новине или сурфујући интернетом, тешко да је неком кориснику глобалне мреже у протеклих недељу дана промакло упозорење да промени шифре на рачунару.
Можда термин "хартблид баг", који је ишао уз упозорење не значи ништа, али срце које крвари као илустрација говори да је реч о нечему озбиљном, можда највећем сигурносном пропусту на интернету до сада.
Срђан Поповић из Рачунарског центра ЕТФ-а објашњава да је то пропуст у софтверу који служи за шифровање података који се данас користе на интернету. "Софтвер који се најчешће користи ССЛ, свима је доступан алат и он је изузетно популаран на интернету и зато је овај буг тако озбиљан", додаје Поповић.
Сајтови за које се сматра да су безбедни јер имају катанац у претраживачу, месецима су били откључани а да то нико није знао. Осим хакера. Чак две трећине свих сајтова и десетине милиона корисника били су на удару.
Поповић упозорава а је сваки корисник интернета угрожен.
"Та грешка у софтверу отвара могућност неким злонамерним људима да преузму, открију ваше корисничко име и шифру коју користите на било ком сервису, било да је то јаху, џимејл или налог за електронско банкраство", напомиње Поповић.
Према његовим речима, када неко дође до тих података, онда може као он да се пријави на систем и радити што му је воља.
Чињеница да је "хартблид" постојао две године пре него што је откривен, запањила је и кориснике и стручњаке. Забринути су и због открића да у случају да је био злоупотребљен, не би оставио трага о томе.
Поставља се питање како се заштитити.
"Препорука стручњака је да се апсолутно промени шифра и ако корисник има неки софтвер који тражи да се освежи и да се инсталира нови, свакако то треба да уради, јер је велика вероватноћа да се у том софтверу налази и исправка за овај баг", каже Поповић.
Иако су готово све компаније већ исправиле пропуст, "хартблид" је и даље претња за кориснике неких мобилних телефона. Наиме, верзије "андроида" имуне су на овај пропуст, осим једне, "џели бин", односно 4.1.1.
Свако чији паметни телефон користи ту верзију, требало би паметније да га користи - да избегава сервисе попут мобилног банкарства и било каквих финансијских трансакција.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар