уторак, 15.04.2014, 13:24 -> 19:59
Почела градња нових станова за избеглице
Изградња четврте и последње зграде за социјално становање у Великом Мокром Луку почела је полагањем камена темељца. Председник Привременог органа града Београда Синиша Мали поручио је да би до краја године у ту зграду требало да се усели 20 интерно расељених породица.
Мали је након полагања камена темељца рекао да град наставља са одговорном социјалном политиком и политиком помоћи избеглим и расељеним особама, преноси Танјуг.
Нагласио је да је плац за ову зграду обезбедио град Београд, као и да је у већ сада три изграђене зграде кров над главом нашло 60 породица.
"Град је обезбедио и неопходну инфраструктуру, а донирали смо и игралиште за децу и кошаркашки терен. До краја године у плану је да кренемо у изградњу локалног дома здравља како би помогли интеграцију људи у овом делу града", рекао је Мали.
Подсетио је и да су недавно почели припремни радови у Овчи на комплексу зграда са 965 станова, од којих је 235 намењено управо избеглим и интерно расељеним особама.
"Надамо се да ће завршетком тог објекта и усељавањем у те станове колективни центри у Београду постати прошлост", поручио је Мали.
Изградњу четврте зграде помогле су и америчка и јапанска амбасада у Београду. Амбасадор САД Мајкл Кирби похвалио је што у том пројекту сарађују те две амбасаде, али и Фондација "Ана и Владе Дивац".
"Срећни смо што радимо заједно. То је наша одговорност према угроженима и охрабрио бих све људе који могу да помогну да то и учине", рекао је Кирби и подсетио да је прошле године посетио једну од три зграде у овом насељу.
Амбасадор Јапана Масафуми Куроки рекао је да је његова амбасада одлучила да финансијски допринесе изградњи четврте зграде.
"Надам се да ће овај пројекат помоћи ублажавању њихове патње и учинити њихове животе бољим", нагласио је Куроки.
Усељењем у ову зграду, како каже комесар за избеглице и миграције Србије Владимир Цуцић, биће затворен и последњи колективни центар у Крњачи. Истакао је да на Косову и Метохији постоји још девет формалних колективних центара, а ван КиМ још 14.
"У доба када смо имали 700 центара и више од 65.000 људи нико није мислио да ћемо успети да обезбедимо свим људима да добију кров над главом. Ту је потпуно видљива синергија града, али и пријатеља из иностранства и фондација", рекао је Цуцић.
Према његовим речима, донација Европске уније ће омогућити да се у року од три године затворе сви колективни центри у Србији.
"Нажалост, у Србији има још око 22 неформална колективна центра са скоро 2.000 људи, а које ћемо решавати паралелно са овим", закључио је Цуцић.
Допринос изградњи последње зграде у овом насељу дала је и компанија "Вебер Сент-Гобен" која је донирала 100.000 евра.
Фондација "Ана и Владе Дивац" у марту 2012. године започела је кампању "Да сви помогнемо!", како би се обезбедила средства за изградњу четврте зграде, а у току годину дана трајања кампање прикупљено је укупно 500.000 евра.
Иначе, Амбасада САД у Србији финансирала је изградњу прве зграде у Великом Мокром Лугу, а у којој већ живи 20 породица. Друге две зграде изграђене су уз помоћ Европске уније.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар