уторак, 15.04.2014, 12:55 -> 13:57
Политичка подршка кључна за уређивање јавног сектора
За сређивање стања у јавном сектору Србије кључно је постојање политичке подршке, без које неће бити од користи ни најбоља техничка решења, оцењено на скупу о судбини јавних предузећа.
Представник Светске банке Душко Васиљевић рекао је да су основни проблеми јавних предузећа њихови вишеструки циљеви, однос између грађана и менаџмента предузећа, као и политизација кадрова, јавља Бета.
"Успешна јавна предузећа имају централизовану власничку функцију, јасно дефинисане стратешке циљеве, професионализацију менаџмента и управних одбора и финансијску дисциплину. За све ово је кључна политичка подршка", рекао је Васиљевић.
Професор Факултета политичких наука Душан Павловић истакао је да су решења за проблем јавног сектора већа транспарентност и попис имовинског стања јавних предузећа.
"Предузећа морају транспарентно да послују, буџет мора да буде јаван, сви уговори, донације, поклони, помоћи, морају да буду јавни. Сви подаци треба да буду доступни на веб-сајту тих предузећа. Јавна предузећа раде јавни посао, а јавност има право да зна како послују", рекао је Павловић.
Истакао је да су у последњих шест година јавна предузећа почела да се продају по принципу тајних уговора, што је погоршало статус тих предузећа, а као пример предузећа која су продата без пописа имовинског стања навео је "НИС" и авио-компанију "Јат".
Члан Фискалног савета Никола Алтипармаков истакао је да је Србија земља која се најбрже задужује у источној Европи и да је јасно да ће без решења тог проблема бити неминовна криза јавног дуга.
Професор Економског факултета у Београду Милојко Арсић навео је да нека јавна предућа не треба приватизовати, попут "Поште Србије", "Електромрежа", "Србијагаса".
Расправу о јавним предузећима организовала је Фондација Конрад Аденауер и Бизнис инфо група.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар