уторак, 15.04.2014, 11:14 -> 11:38
Рајић: Сагласност око минималних зарада
У Радној групи за измене Закона о раду највећа сагласност је постигнута око минималних зарада, али су друге теме још спорне, каже директор Уније послодаваца Србије Драгољуб Рајић.
Постоји десетак додатака на зараде које се сада "умећу" у закон о раду, а највећи проблем су дневнице, рекао је Рајић агенцији Бета.
"Ако неко путује у оквиру осам сати радног времена - свеједно је да ли он седи у канцеларији или је на путу, зашто би добијао пуну дневницу? У реду је ако ради више од осам сати па остане на путу, онда треба да му се плате прековремени сати", рекао је Рајић.
Истакао је да и надокнаду за превоз не треба исплаћивати одвојено од плате, већ је треба урачунати у плату.
Додао је да и надокнада за сменски рад, која износи 26 одсто, треба да буде предмет колективних уговора.
"Постоји читав низ тих ствари које су скупе и за послодавца и за државу", рекао је Рајић.
По предлогу Министарства рада, на састанцима Радне групе се до сада разговарало о изменама пет одредби: Рад на одређено време, начин исплате отпремнина, минималне зараде, разлоге за давање отказа, и дефинисање колективних уговора.
Рајић је рекао агенцији Бета да не постоји сагласност са синдикатима о раду на одређено време. Послодавци инсистирају да рад на одређено буде на три године, док синдикати сматрају да такав рад треба да буде две године, уз услов да у једној фирми, у исто време, 20 одсто радника ради по уговору на одређено.
По његовим речима, "и око отпремнина се још ломе копља", па остаје да се види хоће ли једна или друга страна да попусте у ставовима.
Разлике постоје и код минулог рада, послодавци заступају став да минули рад као облик додатка на зараду, не постоји у Европи ни другде.
Разлози за отказ предмет спора
Неслагања послодаваца и синдиката, како је рекао Рајић, постоје и код разлога за давање отказа, јер послодавци инсистирају на једноставнијим процедурама.
"Синдикати причају о робовласништву, а у Србији су имали закон какав већина европских земаља уопште не познаје", додао је он.
По његовим речима разлике између синдиката и послодаваца су веома дубоке.
"Ми бисмо волели да су синдикати у Србији такви да се са предузећима боре да остваре профит, па да се онда преговара око додатних права, а не да се полази од претпоставке да су сви предузетници зли, да су робовласници", рекао је Рајић.
Како је најавио, Унија послодаваца ће до краја ове недеље послати Скупштини и Влади Србије списак проблема послодавца у Србији и предлоге за решења.
"Неке ствари се морају променити, имали смо закон који ни привреди ни запосленима није донео ништа добро, због лошег стања у привреди зараде су ниске, нисмо довољно атрактивни за стране инвестиције јер имамо прегломазан бирократски систем, а Закон о раду је само један на листи тих препрека", оценио је Рајић.
Послодавци како је навео, очекују од новог премијера и новог министра рада одлучнију улогу.
"Ускоро ће се показати да ли ће нова Влада, створити амбијент у ком можемо да запослимо више младих, 52 одсто младих је незапослено, и да ли можемо да помогнемо старијима од 45 година који су годинама на бироу рада јер нема посла", закључио је Рајић.
Како су представници синдиката јуче најавили, Радна група ће следеће недеље представити резултате до којих је дошла на састанцима.
Синдикати су навели да се до сада преговарало о изменама Закона о раду у областима колективног преговарања, минималне зараде и разлога за отпуштање радника, о чему је како су навели постигнута сагласност између државе, синдиката и послодаваца.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар