Читај ми!

У старачки дом најчешће из нужде

Представници цивилног друштва су уз подршку ресорног министарства обишли 20 државних и приватних домова у Србији. Циљ је био да се стекне увид у услове живота у тим установама, како би се побољшао квалитет услуге коју пружају најстаријима.

За разлику од развијених европских земаља, стари у Србији одлазе у дом тек онда када немају другог избора. Најчешће када озбиљно оболе или када нема ко о њима да брине.

"Имала сам четири шлога, нисам више могла сама, тако да су деца пристала, једва да дођем овде и тако сам дошла", каже Надежда Ђаковић, станарка једног од домова.

Јелена Лакочевић прича да је њена породица претходно све прегледала и закључила да би у дому у којем је смештена имала најбоље услове за рехабилитацију. 

Током обиласка домова, уочено је да су у неким случајевима, старима ускраћена права да самостално одлучују, да им је угрожена приватност, да не управљају својим финансијама.

Готово половина корисника тих домова, због болести, потпуно је зависна од помоћи особља.

"Најпре особа треба да буде хумана, да води рачуна да ти људи који се смештају у дом не треба да изгубе своја основна људска права, оне треба да имају и нека ангажовања у том дому", каже Драгана Миловановић из дома за старе "Медикалија".

"Ако се јаве неке акутне ствари онда решавамо сами и сарађујемо са свим здравственим установама у Београду, и да они одживе свој век квалитетно и добро", каже Љубиша Јоксимовић, интерниста.

Петина станара домова су млађи од 60 година, јер по Закону о социјалној заштити у тим установама могу да бораве и људи између 26 и 64 године живота. То су, кажу упућени, углавном инвалиди, психички оболеле особе, бивши затвореници.

"Ничег они заједничког немају са старим од 80, колико је просечна старост у домовима, нити је особље обучено да ради са њима и онда су то огромни изазови", сматра Надежда Сатарић из удружења "Амити".

Велики проблем су илегални домови, чији власници, неретко, по затварању таквих објеката, настављају рад на новој локацији.

Државна секретарка Министарства рада, запошљавања и социјалне политике Бранкица Јанковић каже да је тешко сазнати да ли је неко отворио нелегални дом уколико надлежнима неко то не пријави.

"Зато је нама важна сарадња и са медијима и да на сваки могући начин сазнајемо да би могли благовремено да интервенишемо и да укључимо друге надлежне органе Министарства унутрашњих послова", поручује Јанковићева.

Лиценцу за рад, као потврду квалитета услуге коју пружају, до сада је добило 11 домова. Остали имају рок од три године да поднесу захтев за њено добијање.

Препорука је и да се измени Правилник о стандардима квалитета, јер се за годину дана од његовог усвајања показало да није довољно јасан ни за кориснике нити за власнике домова.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом