Читај ми!

(Не)праведно тржиште рада за академце

Више од две трећине академаца жели да напусти Србију по завршетку студија, показује истраживање сајта "fakultetisrbije.com". Свршени дипломци посао траже свуда и све чешће и испод своје стручности.

Од хиљаду испитаника, 73 одсто спремно је да посао потражи ван земље. Тромесечно истраживање показује и приличну разочараност академаца у праведност запошљавања, па се диплома, којом би требало да се свако поноси, понекад и прећути.

Истраживања показују да свршени дипломци посао траже свуда и све чешће и испод своје стручности.

"Чак ни тамо немају успеха. На пример, ни у бутицима негде не смеју да кажу да су завршили факултете", каже Љубиша Павловић са сајта fakultetisrbije.com.

Одлазак у иностранство неки виде као решење својих проблема. Многи од њих сумњају и у праведност на тржишту рада.

Данило Јеремић из Студентске конференције каже да и даље постоје озбиљни проблеми, да постоје одређене врсте веза преко којих се пре људи са мање знања запошљавају.

"И мислим да су млади људи полако изгубили жељу, веру и наду и да полако, али сигурно,теже да оду негде и да тамо праве своју каријеру", каже Јеремић.

Ипак, једна трећина анкетираних је оптимистична у погледу своје будућности у Србији.

"Хоће да покушају да покрену свој посао, да неку своју креативност, труд и знање уложи у свој посао. Други део сматра да ће многи отићи у пензију и да ће бити нових радних места, јер многи политичари то и обећавају", каже Љубиша Павловић.

Интересантно је и да се поједини приватни универзитети све чешће оглашавају другачијом статистиком - да се после њихових студија до посла долази брже и лакше.

"Данас апсолутно јесте ситуација да студенти са приватних универзитета лакше долазе до посла у приватном сектору, јер постоји та повезаност приватних универзитета и приватног сектора", сматра Данило Јеремић.

У Националној служби за запошљавање кажу да немају статистику о томе ко је између државних и приватних универзитета у трци до посла бржи и успешнији, јер на тржишту рада сви имају иста права. Ипак, кажу да су послодавци понекад опрезнији када имају кандидата са приватних универитета.

"Њихова искуства нису баш увек таква да би они те људе задржали. Јер од случаја до случаја - неко оправдава то знање, а неко заиста компромитује пре свега себе, јер је платио, а није научио, омаловажава факултет са кога је потекао", каже Весна Чекић, из Националне службе за запошљавање.

Колико ће ко какву стручност стећи зависи, закључују стручњаци, не од факултета, већ пре свега од самог појединца.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом