среда, 09.04.2014, 13:32 -> 16:01
ДИФ преварио студенте?
Студенти који су од 2001. до 2005. године уписали Вишу тренерску школу на Факултету спорта и физичког васпитања преварени су, јер су уместо шестог степена образовања стекли само обичан курс, тврде синдикат "Независност" и бивши студенти.
Доцент др Бранко Гардашевић рекао је на конференцији за новинаре да је "клупко почело да се одмотава" у лето 2012. године, када су почели да стижу захтеви студената да им факултет изда уверење о шестом степену и да је, када је покушао управи да укаже на проблем, добио отказ, преноси Танјуг.
"Веровао сам да би институције система требало да раде свој посао, јер сам о овим проблемима обавестио Министарство просвете", рекао је Гардашевић и навео да се чека налаз просветне инспекције.
Гардашевић је навео да је добио статус узбуњивача у Агенцији за борбу против корупције, али је недавно уклоњен са факултета, где има стаж од 31 године.
Према његовим речима издато је више од 2.000 индекса, за шта је факултет "приходовао" око 1,4 милиона евра само од школарина. Године 2001. уписано је 300 студената и сваке следеће се број повећавао, да би 2005. било уписано чак 750 академаца, који су веровали да уписују Вишу школу.
Око 570 студената је добило дипломе у којима пише да су стекли шести степен образовања и звање "виши тренер" или "спортски новинар и виши тренер кошарке", рекао је он и навео да факултет, популарни ДИФ, у то време није имао право да организује вишу школу.
Са том дипломом многи су се запослили и напредовали у служби, али је проблем настао када су почели да стижу захтеви за њихову проверу, рекао је Гардашевић на конференцији у организацији Гранског синдиката просветних радника Србије "Независност".
Стижу захтеви и из Црне Горе, БиХ, Турске, али факултет никоме није одговорио, навео је он, указујући на умешаност појединаца са факултета у аферу.
Међу преваренима је и Веселин Николић, који ради у МУП-у, а на конференцији је истакао да је на вишој школи дипломирао 25. октобра 2007. године.
Он је, пошто су му на послу затражили уверење о завршеној школи, крајем јануара затражио од факултета да му изда ту исправу, али до данас ништа није добио.
Николић је објаснио да је школовање трајало две године. Положио је 19 испита и све предмете су држали професори тог факултета, а дипломски рад је, како је навео, одбранио код професора Саше Јанковића.
Када смо се уписивали, на факултету нам је речено да је у питању виша школа са шестим степеном, рекао је Николић и навео да је школарина износила више од 2.000 евра.
На конференцији је указано да је факултет склопио штетне уговоре, за шта до сада нико није одговарао.
Декан: Гардашевић није прошао избор
Декан Владимир Копривица изјавио је Танјугу да разлог за отказ Гардашевићу није изношење у јавност ових сумњи, него то што није прошао избор у звање ванредног професора.
Половином новембра прошле године био је предлог да доцент др Гардашевић буде изабран за ванредног професора, али није добио подршку потребног броја чланова већа, рекао је Копривица.
Он је навео да су просветна и инспекција рада тренутно на факултету, због одуке о радно-правном статусу Гардашевића.
Говорећи о школовању студената у спорном периоду, Копривица је потврдио да факултет у то време није имао право да организује Вишу школу.
Међутим, Спортски савез је од ДИФ-а тражио да наставимо школовање за више тренере и ми смо организовали двогодишњу наставу, рекао је Копривица и навео да дипломе није потписивао ректор.
"Двогодишење школовање, а не курс, за вишег тренера признавали су у спортским савезима, али да ли признају на другим радним местима, не знам", рекао је декан.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар