Читај ми!

Осам породица добило кључ од стана

Министар одбране Небојша Родић уручио је кључеве од станова у вождовачком насељу "Степа Степановић" породицама осам пензионисаних припадника Војске Србије који су на њих чекали укупно 230 година.

Мирјана Јовановић добила је стан после 23 године живота у касарни, где живи са породицом од када су избачени из војног стана у Сарајеву. Ту је добила и троје унука.

"Заједничке просторије, заједнички ве-це, купатила, ходници. Сад смо сретни, најсретнији дан у животу. Они су се родили у једној соби без воде и ту су одрасли", каже Мирјана Јовановић.

Мирјанини унуци су срећни јер сада имају више простора за играње и учење.

Само у прошлој години из војног буџета за накнаду трошкова војних подстанара исплаћено је милијарду и по динара.

Напуштене касарне, као што је то учињено на Вождовцу, могу да се искористе као грађевинско земљиште. Још две касарне у Земуну ускоро би могле да постану градилиште.

"Ми радимо на томе да имовина која нам је дата на коришћење, а која није у функцији примарног задатка војске што пре буде уступљена онима који су у стању да граде и за ту градњу да нам доделе станове. Ја мислим да ћемо ми за врло кратко време имати тај уговор потписан и да ћемо се ми ослободити дела имовине коју имамо у општини Земун за готове и истог момента усељиве стамбене јединице и то је оно што треба да урадимо", каже министар одбране Небојша Родић.

Родић је рекао да се данас деле кључеви од осам стамбених јединица и да су међу онима који ће бити стамбено збринути и породице у којима су три жене удовице које живе саме с децом и један припадник Министарства одбране који има 77 година.

"Морамо сваког припадника војске сагледавати као човека који заслужује апсолутно свако уважавање и пажњу, јер држава од њега тражи веома несебичан допринос када дође до проблема", рекао је Родић.

На изградњи насеља Степа Степановић, Грађевинска дирекција Србије ангажовала је 30 хиљада људи, а грађевинска индустрија је, за изведене радове, добила око 250 милиона евра, што је многим предузећима помогло да опстану.

"Ми свакако планирамо да изведемо неке врсте радова који ће бити далеко мањег обима јер компанија која има 80 запослених нема те капацитете да изведе нешто слично уколико држава поново не стане са свим својим капацитетима иза већег пројекта станоградње. Оно што би доста помогло грађевинској индустрији и не само државној станоградњи него и приватној станоградњи је поновно увођење субвенција које су укинуте", каже Небојша Шурлан, директор Грађевинске дирекције Србије.

Министар Родић је истакао и да се са доделом кључева мора наставити и у наредним месецима, најавивши и наставак рада на проналажењу системског решења за обезбеђивање станова за припаднике система одбране.

Родић је најавио и да ће на Бежанијској коси, једна од зграда које је почела да се гради 1992. са 82 стана бити током јуна предата на коришћење, и изразио очеквање да ће бити решен проблем са делом вишка војне имовине у Земуну.

Према неким проценама вишак имовине Војске Србије вреди више од две милијарде евра. Неперспективна војна имовина продаје се Мастер планом још од 2006. године, а за половину те имовине још није урађена ни процена вредности.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом