Читај ми!

Припреме за ископавање у Рудници

Почела припрема за ископавање терена у Рудници, за који се сумња да је масовна гробница косовских Албанаца несталих током рата. Радови код Рашке доказ посвећености Србије да расветли судбину несталих, каже представник Београда Вељко Одаловић.

Међународни стручни тим почео је данас у Рудници код Рашке прирему терена за потрагу за посмртним остацима Албанаца несталих на Косову током рата 1998. и 1999. године, за које се претпоставља да су покопани на тој локацији, преноси Бета.

На састанку Радне групе за нестале коју чине представници Београда и Приштине, а којом председава Међународни комитет црвеног крста, речено је да је ту највероватније масовна гробница са телима убијених косовских Албанаца.

Председавајућа радне групе и представница Црвеног крста у Приштини Лина Милнер рекла је агенцији Бета после састанка да су у Рудници пронађени посмртни остаци жртава који указују да их је најмање шест и да је немогуће спекулисати о укупном броју закопаних док сви радови не буду завршени.

Додала је да је предвиђено рушење постојећег објекта на локацији откривеној у децембру 2013. године.

Лина Милнер је оценила да делегације Приштине и Београда конструктивно сарађују и да се обе делегације крећу у правом смеру.

Представник Приштине Пајазит Нуши рекао је да су створени услови да се радови наставе и да цео процес највероватније неће бити завршен брзо.

Представник Београда Вељко Одаловић је истакао да ће породицама бити омогућено да посете локацију у Рудници када оне то буду хтеле.

"Посматрачи неће бити само посматрачи него ће они бити и непосредни актери на локацијама, јер очекујемо да форензичари, патолози и други стручњаци буду присутни и да на најбољи начин обаве посао", рекао је Одаловић.

Одаловић је истакао да су радови код Рашке доказ посвећености Србије решавању осетљивих питања тако да породице буду што боље обавештене о судбини несталих.

Подсетио је да је на тој локацији раније неколико пута покушано откривање масовне гробнице, а да су крајем октобра добијени подаци и да су после почетних истраживања пронађени посмртни остаци за које је потврђено да је реч о телима косовских Албанаца.

После тога је одлучено да се то место претражи до краја, навео је Одаловић и додао да ће истражитељи и радна група све резултате достављати медијима и обавештавати јавност о резултатима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. јул 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом