Читај ми!

Развој Дигиталне библиотеке Србије приоритет

Нови технолошки изазов за институције образовања, науке и културе јесте успостављање Дигиталне библиотеке Србије и држава је то препознала као један од приоритета, оцењено је на међународној научној конференцији "Дигиталне библиотеке и дигитални архиви".

Министар просвете, науке и технолошког развоја Томислав Јовановић је, отварајући скуп, рекао да се "дигитализацијом обезбеђује да очувамо наше немерљиво вредно културно и научно наслеђе и да га учинимо видљивим и за друге". Скуп се данас и сутра одржава у Београду и Новом Саду, преноси Танјуг.

Јовановић је рекао да конференција, чији су домаћини београдски Филолошки факултет и новосадски Филозофски факултет, као и библиотеке оба универзитета, даје огроман допринос будућем развоју друштва.

Чување наше националне баштине и њено превођење у трајан и неуништив облик доказ је спобности ових образовних институција не само да прихвате савремене технологије, већ и да свету представе наше вредности и традицију, такође и да помогну даљем развоју науке и технологије, при чему је важно и учење на даљину, као императив савременог образовања, рекао је Јовановић.

Подсетио је да је важно да се у том процесу сачува ћирилица, као један од најбитнијих елемената нашег националног идентитета, поштујући при томе мултикултуралност и мултијезичност.

"На институцијама образовања, науке и културе почива озбиљна одговорност обезбеђивања ресурса за истраживање, самим тим и за даљи успон Универзитета у Београду на Шангајској листи и за развијање будуће Дигиталне библиотеке Србије коју ћемо, надамо се, колико сутра успоставити", рекла је декан Филолошког факултета у Београду професор Александра Вранеш.

Истичући да "пре тога треба донети стратегију дигитализације и дефинисати техничке стандарде који ће да уједине нашу праксу", професорка Вранеш је навела да академској заједници велику подршку пружају министарстава трговине и телекомуникација, културе и информисања и просвете, науке и технолошког развоја.

У погону сви ресурси Универзитета у Београду 

Универзитет у Београду ће, ради остварења тог циља, ставити на располагање све своје ресурсе, рекла је проректор за наставу Универзитета професор Иванка Поповић и додала да се очекује да ће за развој дигиталне библиотеке и архива и за државу остати трајна и редовна брига.

Државни секретар у Министарству спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Стефан Лазаревић рекао је да је у 21. веку "без примене нових технологија немогуће замислити напредак и развој било ког сегмента друштва" - од економије и привреде до реформе јавног сектора.

За Министарство су, како је рекао, на конференцији од посебног интереса теме везане за коришћење информационих технологија у образовању, могућности ширења приступа дигиталним садржајима, као и заштиту безбедности на интеренету.

Управник Централне библиотеке Универзитета у Новом Саду професор Мирјана Брковић позвала је учеснике скупа да сутра посете екипу која ради на порталу Града Новог Сада, за који је обезбеђена најсавременија опрема.

Професорка Брковић је додала да њени сарадници раде и на развоју Дигиталне библиотеке дисертација, истичући да је то један од пројеката који је већ уједнио стручњаке са неколико универзитета у земљи.

Директор београдске Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић" професор Александар Јерков подсетио је да је поводом Дана студената, 4. априла, у тој институцији почела да ради "Мала простонародна дигитална читаоница", чији назив је историјска реминисценција на напор Вука Стефановића Караџића пре тачно 200 година.

Дигитална читаоница за сада има само 10 места али, како је навео професор Јерков, планира се њено проширење.

На конференцији у Београду и Новом Саду учествује више од 60 предавача из земље и иностранства, а намера организатора је да повежу најпознатије и најутицајније стручњаке из ових области и да успоставе дијалог учесника скупа и шире јавности.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом