Читај ми!

Роми најдискриминисанија друштвена група

Последњих година доста тога учињено на плану побољшања положаја ромске заједнице, али су Роми и даље најдискриминисанија друштвена група у Србији, оцењено је на конференцији поводом 8. априла, Светског дана Рома.

Повереница за заштиту равноправности Невена Петрушић напомиње да је дискриминација најизраженија у области запошљавања, образовања, здравствене заштите и становања, преноси Танјуг.

Петрушићева је истакла и да је показатељ тог стања чињеница да је од свих притужби које пристижу повереници по различитим основама највише оних које се односе на дискриминацију Рома по основу националне припадности.

Указујући да су притужбе у највећем броју основане, повереница је истакла да ипак забрињава што пристиже мали број притужби у односу на то колико је дискриминација распрострањена.

"Једна трећина свих парница које смо покренули, које смо изнели пред суд, су случајеви који се односе на дискриминацију Рома", рекла је Петрушић.

Да је је положај Рома бољи, али да је неопходно још много радити сагласио се и државни секретар Министарства унутрашњих послова Владимир Божовић.

"У Србији су свима загарантована једнака права и слободе по Уставу и законима и у том смислу МУП пружа једнаку безбедоносну заштиту свим грађанима и заједницама. Ипак са декларативног нивоа морамо прећи на реални живот и то показати и доказати у пракси", рекао је Божовић.

Према Божовићевим речима, томе свој пуни допринос морају дати држава и њене институције, али и легитимни и одговорни представници ромске заједнице.

Истакао је и да је у 2013. години индентификовано 33 инцидента у којима су оштећени Роми.

Према његовим речима, ради се о 16 физичких и осам вербалних напада, пет исписивања графита и два инцидента у којима је оштећена ромска имовина.

Божовић је као проблем навео и то што и даље велики број Рома тражи азил у Немачкој, али и у осталим земљама.

Ипак, упозорио је да то што је само 0,2 одсто захтева за азил прихваћено показују да ти захтеви нису испуњени, односну да у Србији Роми нису трпели репресију режима ни драстично кршење основних људских парава.

Директорка Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић рекла је да је формирана радна група за израду нове Стратегије за унапређење положаја Рома чије увајање очекује идуће године собзиром да је стара усвојена 2009. године.

"Како смо на крају примене старе стратегије, већ смо започели са активностима на изради нове. Формирана је експертска радна група и очекујем да ћемо 2015. имати усвојену и нову стратегију и нови акциони план", рекла је Пауновић.

Пауновићева је навела и да у Србији, према подацима 166 локалних јединица има 750 ромских насеља, а да је само 90 општина има припремљене локалне акционе планове за инклузије Рома.

Према проценама општина, у Србији живи 255.000 Рома, што је за 100.000 више него према попису из 2011. године који је показао да има 147.000 Рома, напоменула је Пауновићева.

На Првом светском конгресу Рома, одржаном у Лондону 1971. године, донета је одлука да се 8. април обележава као Светски дан Рома.

Тада је за ромску химну проглашена песма "Ђелем, ђелем", а установљена је застава са точком као централним симболом.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом