недеља, 06.04.2014, 07:50 -> 09:53
Јеловник прилагођен пацијентима?
Шта ће се ког дана наћи на менију у српским болницама, прописују нутриционисти. Дијагноза у картону и доба године - главне су смернице.
Клинички центар Војводине је последњи јеловник добио у време СФРЈ, пре тачно три деценије, установила је контрола Републичке ревизорске институције, а преносе војвођански медији. Надлежни су локалним медијима навели да је храна исправна и да се редовно контролише.
Оболели од дијабетеса у Србији, неретко због компликација болести дане проводе у болницама. На већ постојећи - дужи списак проблема оболелих - тада се додаје још један. Храна коју једу односно болнички јеловник за дијабетичаре, који се није мењао скоро три деценије.
Бојана Марковић из удружења "Плави круг" каже да је храна запрежена, масна и неки пацијенти који не користе ту врсту исхране су принуђени да оду и купе храну.
"Уколико се не посаветују са нутриционистом или својим лекаром и не ускладе то са терапијом, то може да има последице. Могу да дају или превише инсулина или премало", каже Марковићева.
Није исто ако припремате храну за некога ко има висок притисак, дијабетес или мождани удар. Тачно се зна која храна ублажава, а која појачава тегобе код поjeдиних болести
"Заменимо један оброк другим, једну намирницу алтернативном. Ако се после извесног времена испостави да нисмо наишли на добар пријем од стране тог пацијената, наравно да морамо да урадимо поново измену", каже Драгош Милићевић из Клиничког центра Крагујевац.
Шта ће се ког дана наћи на менију у српским болницама, прописују нутриционисти. Дијагноза у картону и доба године - главне су смернице.
Љубиша Кнежевић, нутрициониста из КБЦ "Звездара" каже да се исхрана мора прилагођавати дијагнозама и болестима пацијената. Према његовим речима, исхрана се третира у болници као нутритивна терапија.
Драгош Милићевић каже да се стандардно јеловник мења два пута годишње, јер нису исте потребе болесника и навике у исхрани лети и зими.
У последње три деценије је откривено да транс-масне киселине неповољно утичу на срце и крвне судове, а да фолна киселина утиче позитивно на трудноћу. Ова сазнања су утицала и на болничке јеловнике, а наредних година поље исхране биће богатије за још неколико открића.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар