Читај ми!

Образовање родитеља, препрека или подстицај?

Пут ка високом образовању није једнако широк за све. Тек свако десето дете из радничке породице успева да заврши студије. Млади углавном имају исти ниво образовања као и њихови родитељи.

Деца из радничке породице најшечће се заустављају на дипломи средње школе. На Факултет се пре упућују они којима су и родитељи високо образовани.

Истраживање Института за социолошка истраживања Филозофског факултета показује да 60 одсто младих има исти ниво образовања као и њихови родитељи.

"Далеко мање шансе су да неко чији су родитељи завршили само трогодишњу средњу школу заврши факултет од детета чији су родитељи већ завршили факултет. Чак негде су 20 пута мање шансе да ће се он стећи факултетску диплому", каже социолог Драган Станојевић.

Парадоксално, истраживање показује да готово 40 одсто младих чији су родитељи завршили факултет, неће успети да га заврши. За оне друге, који не могу до индекса, систем препрека, почев од основне школе, није мали. Наводи се да је студирање постало изузетно скупо, али и став да индекс и диплома нису довољни за добијање радне књижице.

"Последњи подаци показују да иако у Србији расте број студената, у последњих десетак година тај пораст се не распоређује пропроционално по различитим друштвеним класама. Поново деца из средњих и виших класа узимају већи део тог колача, а деца из нижих класа, посебно деца са села добијају мањи део тог колача", каже социолог Слободан Цвејић.

Пет државних и четири европска универзитета, уз помоћ ресорног министарства, раде на пројекту чији је циљ да подржи младе из нижих слојева да стигну до факултета - како изменама закона, тако и оснивањем посебних служби за подршку.

Са економском кризом, главна тековина послератног периода - лака покретљивост из ниже у вишу класу готово да ишчезава. Док је пре 25 година сваки трећи припадник елите био син пољопривредника, данас је то сваки дванаести.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом