петак, 28.03.2014, 23:05 -> 23:25
Говор мржње кажњив и на интернету
Виши суд у Београду осудио је затворском казном троје људи који су путем интернета претили ауторима филма "Претпоставка правде". Таква казна поставила је основ за даље поступање тужилаштва и суда у сличним случајевима.
За претње на друштвеним мрежама у Србији се добијају озбиљне казне, чак и затворске. Суд је реаговао када су ауторима филма "Претпоставка правде" Борису Малагурском и Ивани Рајовић упућене претње на једном форуму.
Од 12 корисника троје је препознато и осуђено пред Вишим судом у Београду - добили су по годину дана затвора, условно на три године.
Малагурски је првостепеном пресудом задовољан и види је као добру поруку која би могла да спречи претње свима који се баве јавним информисањем.
"Мислим да је претња претња, без обзира на то да ли је на форуму или на фудбалском стадиону или негде другде, с разликом да оне које су упућене на фудбалском стадиону - ту камере снимају и јасно се види ко су ти људи који прете", прича Малагурски.
Ипак, нису сви писци коментара откривени.
"Тројица су процесуирана, остале су биле неке институције где није могло да се дође до податка ко је тачно био на компјутеру", каже адвокат Зора Добричанин Никодиновић.
Филозоф, правник и инжењер пред судом нису порицали да су аутори спорних коментара.
Адвокат одбране Огњен Рашуо најаваљује жалбу, јер тврди да нису имали намеру да било коме прете. Признаје да су написане реченице садржале "псовке или злурадост" и наводи да су оне "свакако уобичајене за интернет".
"То иде до екстремне границе где се из читавог коментара вади једна једина реченица и на основу те реченице човек се осуђује на затворску казну", додаје Раушо.
Основ за даље поступке
Таква казна поставила је основ за даље поступање тужилаштва и суда у сличним случајевима.
"Након овакве пресуде ни у једном више случају на претње нећете моћи да остану неми ни суд ни тужилац. Кад сте у овако једном граничном случају реаговали, мораћете на један адекватан начин да реагујете и покрећете поступак", каже председник Комитета правника за људска права (Јуком) Милан Антонијевић.
А поступак може лако бити покренут против сваког ко неозбиљно схвати оно што објављује на интернету. Поруке се брзо преносе, лако им се улази у траг и не нестају.
"Компјутер ништа не заборавља, увек остаје у некој кеш-меморији. Нешто што је неко написао, остаје неки траг", каже стручњак за ИТ право Андреј Дилигенски.
Овакве пресуде шаљу јасну поруку. Оно што је за вас шала или само давање одушка сопственом бесу или фрустрацијама када се објави на интернету, постаје озбиљна претња за коју следи озбиљна казна. И више времена него што бисте желели, да о свему добро размислите.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар