Читај ми!

Парламентарци региона о контроли лаког наоружања

Србија је од 2002. године из оптицаја избацила око 100.000 комада лаког наоружања, речено је на скупу представника парламената земаља Западног Балкана посвећеном решавању проблема неконтролисаног промета малог и лаког наоружања.

Парламентарци из региона су разменили искуства и усагласили ефикасније мере за решавање овог проблема, који важи за једну од највећих претњи безбедности и стабилности на постконфликтним подручјима, преноси Танјуг.

Дводневни скуп, који се одржава у Дому Народне скупштине, отворио је члан Одбора Парламентарног форума о малом и лаком наоружању Константин Самофалов.

Упозорио је да проблем још није решен у задовољавајућој мери, јер је број нерегистрованог оружја и даље веома велики код грађана у Србији и другим државама региона, које су у блиској прошлости биле захваћене ратним сукобима .

Самофалов је навео да, када је реч о Србији, велике вишкове оружја имају и војска и полиција, али да су ресорна министарства учинила знатан напредак на плану безбедног складиштења тих вишкова.

Српски парламентарци, истакао је, у овој области ефикасно усклађују домаћу законску регулативу са регулативом Европске уније, али је пред њима још много посла како би се проблем решавао на ефикасан и одржив начин.

Парламентарце из региона поздравила је и координаторка Уједињених нација у Србији Ирена Ивачкова Солорано, која је рекла да резултати сарадње српских власти и програма УН за контролу лаког наоружања SEESAC охрабрују, будући да је из оптицаја у региону Западног Балкана за десетак година из циркулације избачено око 300.000 комада малог и лаког оружја, од чега трећина у Србији.

Похвалила је начин на који је Србија у последњих неколико година учинила транспарентним процес извоза наоружања, констатујући да је, када је о томе реч, достигла највише светске стандарде.

"Међутим, неконтролисан промет оружја је и даље озбиљан проблем у региону који трајно угрожава безбедност и поткопава постконфликтне мировне напоре", упозорила је Салорано, оценивши да недовољно озбиљно суочавање са овим проблемом може створити велике проблеме.

навела је да очекује да ће семинар у Београду допринети размени добре праксе како би се овај проблем регионално боље решавао, али и довести до усаглашавања корака које треба заједнички предузети како би се минимализовала опасност по грађане од циркулисања нерегистрованог лаког наоружања.

Парламентарни форум о малом и лаком наоружању је, иначе, глобална иницијатива, која окупља више од 200 парламентараца из око 70 земаља, а у оквиру њега делује и неколико регионалних форума, од којих је један западнобалкански.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом